Briti teadlased leiutasid kümneid kordi võimsama mikroskoobi!

 (24)
Nüüd näeb viiruseid superlähedalt
Nüüd näeb viiruseid superlähedaltReuters/Scanpix

Briti teadlaste leiutatud uus optiline valgusmikroskoop on nii võimas, et lubab vaadelda elavaid viiruseid ning inimrakke elus hoidva bioloogilise masinavärgi tööd. Mikroskoop kasutab ära valgusega manipuleerimise uut meetodit, mis Manchesteri ülikooli teadlaste kinnitusel ei sea vähemalt teoorias mingeid piire objektide mõõtmetele, mida selle abil inimsilmale nähtavaks teha saab.

Erinevalt kõige võimsamatest elektronmikroskoopidest — mis „näevad“ lausa üksikuid molekule — või fluorestsentsmikroskoopidest — mis nõuavad värvainete kasutamist — ei pea uus valgusmikroskoop vaadeldava elusaine toimimisse mingil moel sekkuma, vahendab The Independent.

„Rakkude sisemuse ja elavate viiruste vaatlemine otse (ilma spetsiaalsete värvaineteta) võib kaasa tuua revolutsiooni rakkude uurimise metoodikas ning esimesed tõesti üksikasjalised biomeditsiinilised ja viroloogilised uuringuid,“ ütles Manchesteri ülikooli professor Lin Li.

„Oleme püstitanud maailmarekordi — varem pole ükski optiline mikroskoop kogu spektrit katva valgusallika all nii väikseid objekte otse kuvada suutnud.“

Uus seadeldis trotsib valgusmikroskoopia võimalusi ahendavat füüsilist piirangut, võimaldades jäädvustada tavaliste, optilist spektrit katva valguse lainepikkusega piiritletud valgusmikroskoopidega vaadeldavatest kõige väiksematest objektidest 20 korda täpsemaid üksikasju.

Seni sai optiliste mikroskoopidega näha objekte mõõtmetega alates ühest mikromeetrist (0,001 millimeetrist). Optilise mikroskoopia täiendavat suurendust pakkuva lüüme „mikrosfääriga“ ühendanud teadlased näevad nüüd juba objekte mõõtmetega alates 50 nanomeetrist, s.o optilise mikroskoopia senisest alampiirist 20 korda väiksemaid asju.

„Usutavasti on see alles algus ja me saame vaadelda veel väga palju pisemaid objekte,“ arvas prof Li. „Teoreetiliselt puudub vaadeldavate objektide väiksusel alampiir.“

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.