Beebid õpivad rääkima huultelt lugedes

 (1)
Beebid õpivad rääkima huultelt lugedes
Scanpix

Beebid õpivad rääkima mitte üksnes selle järgi, mida nad kõrvaga kuulevad, vaid ka selle põhjal, mida nad silmadega huultelt loevad. Florida teadlaste korraldatud uuringust ilmnes, et lapsed hakkavad suult lugema umbes kuuendal elukuul.

Arengupsühholoog David Lewkowiczi sõnul tuleb beebil täiskasvanut matkides hoolega tähele panna, kuidas oma huuli asetada, et tuua kuuldavale just selline heli, nagu nad kuulevad. See on küll väga keeruline protsess, kuid lastel ei võtagi see ülemäära kaua aega. Lewkowiczi sõnul pööravad umbes aastased lapsed pilgud vanema suult uuesti tema silmadele, kui nendega ei räägita just võõrkeeles.

Ajakirjas Proceedings of the National Academy of Sciences ilmunud artiklist ilmneb, et lähisuhtlusel on beebi arengu seisukohalt äärmiselt oluline roll. Kõne arengut mõjutab see kordi rohkem, kui mistahes beebidele mõeldud DVD.

Lewkowiczi sõnul on ootuspärane, et beebi hakkab kuuekuuselt suud jälgima. See on tema sõnul aeg, mil laps õpib omatahtsi tähelepanu koondama, mitte ei pööra end automaatselt heli suunas.

Loe edasi ERRi teadusuudistest!