Baieris tuli päevavalgele 500 seni tundmata muinasjuttu

 (6)
Baieris tuli päevavalgele 500 seni tundmata muinasjuttu
Scanpix

Saksamaal avanes tõeline muinasjutu võlumaailm, kui Regensburgis asuvast arhiivist tuli päevavagele 500 muinasjuttu, millest suurem osa on seni tundmata. Lood on osa 19. sajandil tegutsenud ajaloolase Franz Xaver von Schönwerth'i müütide, legendide ja muinasjuttude kogust, mille ta korjas 150 aasta eest kokku tänapäeva Baieri liidumaa Oberpfalzi ringkonnast.

Vendade Grimmidega ühel ajal tegutsenud Von Schönwerth kulutas aastakümneid, et vestelda talurahva, tööliste ja teenijatega kohalikest kommetest, traditsioonidest ja ajaloost. Suusõnal aastasadu edasi antud tarkuse pani ajaloolane hoolega kirja. 1885. aastal tõdes Jacob Grimm, et kogu Saksamaal ei leidu teist nii hoolast ja tähelepanelikku rahvaluulekogujat, kui seda on Von Schönwerth, vahendab ERR Teadus.

Schönwerth koondas kogutu kolme köitesse pealkirjaga “Aus Oberpfalz – Sitten und Sagen” (“Oberpfalzi kombed ja muinaslood”). Raamatud ilmusid aastail 1857, 1858 ja 1859. Paraku ei köitnud need toona erilist tähelepanu ja vajus unustuse hõlma.

Nüüd sattus aga Regensburgi arhiivi kuraator Erika Eichenseer Von Schönwerth'i töid uuesti uurima. Oma üllatuseks leidis ta 500 muinasjuttu, millest suurem osa pole ilmunud üheski teises Euroopa muinasjutukogumikus. Näiteks on seal lugu neiust, kes nõia eest põgenedes muudab end tiigiks.

Seni tundmata lugude kõrval on kogumikus ka oma versioonid nii mõnestki juba legendaarseks saanud muinasloost, nagu näiteks “Tuhkatriinu”.

Loe edasi ERR Teadusest!

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.