Avastus: hirmus malaaria levis juba ammu enne inimeste eksisteerimist

 (2)
Malaaria levib putukate vahendusel.
Malaaria levib putukate vahendusel.Reuters/Scanpix

Ühe põhjalikuma analüüsi kohaselt, mis siiani tehtud putukate vahendusel levivate haiguste iidse ajaloo kohta, ei ole malaaria mitte ainult põline Uue Maailma haigus, vaid levis juba ammu enne inimeste eksisteerimist ning arenes läbi lindude ja ahvide. Need USA teadlaste uuringud põhinevad merevaigus säilinud putukanäidiste analüüsil.

Uurimus kirjeldab mitmete tänapäeval inimese haiguste, sealhulgas malaaria, leišmaniaasi ja trüpanosomiaasi evolutsiooni. On selge, et neid haigusi põhjustavad patogeenid olid olemas juba vähemalt 100 miljonit aastat tagasi. Sellest võib järeldada, et nii muljetavaldavate ja kohanduvate vaenlastega võitlemisel näeb inimene veel suuri raskusi, vahendavad ERR Teadusuudised.

Oregoni ülikooli zooloogiaprofessori ja just merevaiguga seotud uuringute ühe juhtivama eksperdi George Poinari sõnul on selle poolvääriskivi abil võimalik näha, et nimetatud haigused on levinud juba miljoneid aastaid, arenedes koos oma peremehega, liikudes aegajalt ühelt liigilt edasi teisele.

Pikemalt loe edasi ERR Teadusuudistest.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!