Avastus: elevantidel on kuus varvast

 (28)
Avastus: elevantidel on kuus varvast
Foto: Ilmar Saabas

Teadlased on murdnud enam kui 300 aastat pead selle üle, mis ülesanne on elevandi jala küljes oleval luulisel moodustisel, mille otstarvet polnud seni ära mõistatatud. Nüüd on ajakirjas Science avaldatud uurimuses jõutud järeldusele, et tegemist on looma kuuenda varbaga, millel on oluline roll elevandi tohutu massi kandmise toetamisel.

Kivististe uurimisel on selgeks saanud, et vastav moodustis tekkis 55 miljoni aasta eest tekkinud loomade jalgadele 40 miljoni aasta eest. See on aga parasjagu aeg, mil varased elevandid hakkasid muutuma massiivseteks maismaaloomadeks.

Artikli üks autritest John Hutchinson briti Kuninglikust Veterinaaria Kolledžist tõdes, et probleemi üle on pead murtud juba 1706. aastast, mil šoti teadlased esimest korda elevanti lahkasid. Toona peeti mügarikku lihtsalt üheks kõhretombuks, mille täpset ülesannet ei osanud keegi välja mõelda.

Hutchinson kasutas oma kolleegidega kompuutertomograafiga tehtud ülesvõtteid, koeproove, lahkamist ja elektronmikroskoopi, et mõistatusele lahendus leida. Põhjalikust anlüüsist selgus, et esiti kõhreks peetud moodustis on tegelikult siiski luu.

Loe edasi ERRi teadusuudistest!