Astronoomidel õnnestus esmakordselt planeedi sündi tunnistada!

 (18)
Lisatud video!
Astronoomidel õnnestus esmakordselt planeedi sündi tunnistada!
Kaader klipist

Teadlased usuvad, et on suutnud esmakordselt tuvastada uue maailma tekkimise protsessi kauge Päikese-laadse tähe orbiidil. Kui avastus kinnitamist leiab, pakub Euroopa Lõunaobservatooriumi ESO Väga Suure Teleskoobiga VLT (ingl Very Large Telescope) sooritatud vaatlus teadlastele esimest pilguheitu sellele, kuidas noorte tähtede ümber tiirlevad lühiealised ainekettad planeetide moodustumise protsessi varajastel etappidel kämpudesse koonduvad.

Maa lõunapoolkeral vaadeldavasse Kameeleoni tähtkujusse kuuluvat, 350 valgusaasta kaugusel asuvat tuhmi tähte T Chameleontis (T Cha) uurinud astronoomid avastasid tähte ümbritsevast ainekettast suure lünga. Seejärel täheldati kettas väikest keha, mis võibki olla lünga põhjustajaks, vahendab Discovery News.

Saksamaa Max Plancki astronoomiainstituudi teadur ning ühe kahest tööst juhtiv autor Johan Olofsson ütles, et täht võeti sihikule selle sarnasuse tõttu meie Päiksele, ent kõigest seitsme miljoni aastat vanusena on see alles oma elutsükli algusjärgus.

“Varasemad uurimused on andnud mõista, et T Cha on oivaline platvorm planeedisüsteemide moodustumise uurimiseks, ent kuna täht asub meist väga kaugel, oli piisavalt kõrge eraldusteravusega kujutise saamiseks ja tolmuketta põhjalikuks vaatlemiseks vaja Väga Suure Teleskoobi täisvõimsust,” rääkis Olofssen.

Teadlased teavad, et planeedid moodustuvad noori tähti ümbritsevatest aineketastest, ent teooria kohaselt toimub üleminek tolmukettast planetaarseks süsteemiks kiiresti ning vastavas faasis on tabatud vähe taevakehasid.

See on esimene kord, mil on täheldatud planeeti moodustumas sellises ülemineku-kettas, ehkki eakamates ketastes on varem planeete nähtud küll.

Hispaania astrobioloogiakeskuse teadlase ning teise uurimuse juhtiva autori Nuria Huelamo hinnangul osutus vastuvaidlematuks tõendiks lünk kettas: “Me küsisime endilt, kas on võimalik, et oleme tunnistajaks sellele, kuidas kaaslane endale protoplanetaarsesse kettasse auku kaevab?”

Pärast hoolikat analüüsi tuvastasid teadlased tolmuketta lünga sees, tähest umbes miljoni kilomeetri kaugusel — veidi kaugemal kui Jupiter Päikesest — paikneva taevakeha selge signatuuri.

See on esimene kord, mil noore tähe ümber planeete tekitavas tolmuvöös on märgatud midagi mõõtmetelt väiksemat kui täht.

Edasised vaatlused peaksid kindlalt ütlema, kas avastatud on planeet või pruun kääbus — gaasiline taevakeha, mille mass pole piisavalt suur käivitamaks aatomituumade ühinemise protsessi, mis tähed särama paneb.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.