Arstid asuvad uute laseritega vähirakkude koostist uurima

 (1)
Raman-endoskoop
Raman-endoskoop

Vähkkasvaja saab pea alati alguse põletike, mürkainete, UV-kiirguse või muu sarnase poolt tekitatud stressist tervetes rakkudes, mis biokeemiliste protsesside tasakaalust välja minemise tõttu halvimal juhul muutuvad vähirakkudeks. Siiani on olnud võimalik avastada vähi varaseid eelstaadiume koeproovi võtmise ja laboratooriumis analüüsimise abil.

Nüüd aga saavad arstid tänu uuele lasertehnoloogiale uurida sügaval kehas olevate elusrakkude biokeemilist koostist juba ammu enne haiguse vallandumist, kirjutab Imeline Teadus.

Arstide uus vähivastane relv on nn Raman-endoskoop, mis põhimõtteliselt võtab jäljendi rakkude biokeemilisest seisukorrast. Seda uut tehnikat on kasutatud mitu aastat, kuid alles 2010. aastal õnnestus Zhiwei Huangil Singapuri Riiklikust Ülikoolist tehnikat edasi arendades ja seda teiste keeruliste tehnoloogiatega kombineerides avastada selle abil maovähi algstaadiume.

Iga rakku saab detailselt uurida

Raman-endoskoop põhineb määratud sagedusega laserkiirtel, mis saadetakse koe sisse, kus väike osa valgusenergiast salvestub raku erinevates proteiinides, rasvaines, DNA-s jne.

Energia vabastatakse taas kiiresti valgusena, mille sagedus on veidi muutunud. Selle füüsilise protsessi nimi on mitteelastne hajumine ehk mitteelastne valguse hajuvpeegeldumine ja vastavalt sellele, millist molekuli laserkiir on puudutanud, on lainepikkus algse laserkiire sagedusest kas lühem või pikem. 32 optilist kiudu endoskoobi otsas registreerivad tagasipeegeldatud valguse ja seadmega ühendatud arvuti arvestab välja muutused valguse lainepikkuses ja värvuses.

Kui mõned rakud hakkavad ebanormaalselt käituma ja kui neis on võib-olla tekkimas vähi eelstaadium, siis muutub ka molekulide biokeemiline sisu ja seda paljastab jäljend ehk valguse tagasipeegeldumise muster võrdluses tervete rakkudega.

“Raman-endoskoop analüüsib kõigest 1 millimeetri suurust koetükki, mis oma väiksusele vaatamata siiski sisaldab umbes miljonit rakku. Tehniliselt on võimalik vaadelda ka ühe üksiku raku proteiine ja rasvaineid, kuid lihtsam on võtta koeproov,“ ütleb Zhiwei Huang, kes katsetab uut diagnostikameetodit Singapuri haiglates.

Analüüse saab teha otse kõhus

2010. aastal avalikustas tema uurimisgrupp teaduslikud uuringud, kus vähiks arenenda võivate maovaevustega patsiente uuriti kolmel erineval moel. Ühel juhul teostati traditsiooniline histoloogiline analüüs uuringu näol, kus maost võetud biopsiat ehk koeproovi uuriti mikroskoobi all eemärgiga tuvastada võimalikke muutusi rakkudes. Teisel juhul analüüsiti sarnast biopsiat Raman-endoskoobi abil laboratooriumis, et leida ebanormaalseid jäljendeid, mis võiks olla märgid muutustest rakkudes. Kolmandal juhul teostati Raman-analüüsid maos endoskoobi abil koeproovi võtmata.

Kolme analüüsi eesmärk oli selgitada välja, kas Raman-endoskoop on sama hea rakumuutuste tuvastamiseks kui traditsiooniline mikroskoobi abil teostatav histoloogiline analüüs ja kas Raman-analüüse on võimalik teostada otse patsiendi sees, maost koeproovi võtmise piinarikka protseduurita.

Tulemused näitasid, et need kolm meetodit olid väga heas kooskõlas. Raman-endoskoop ei teinud bakteriga Helicobacter pylori nakatunud rakkude tuvastamisel ühtegi viga. See bakter põhjustab maohaavandeid ja seda peetakse maovähi võimalikuks eelhoiatuseks.

Raman-endoskoobi abil oli ka võimalik määratleda 80 protsenti koeproovidest, mille rakkudes olid toimunud esimesed muutused vähi kujunemiseks. Seda varajast vähistaadiumi nimetatakse metaplaasiaks. Kui sellel hetkel stressi algse põhjustajaga rakkudes – näiteks Helicobacter pyloriga - võitema asuda, siis on võimalik protsess peatada, nii et vähk kunagi võimust ei võta.

Tulemused näitasid ka seda, et selle säästliku diagnoosimismeetodi abil oli võimalik üle 94 protsendil juhtudest avastada patsiendi maos esimesed rakumuutused, mis andsid märku arenema hakanud maovähist.
“Raman-endoskoobi võime analüüsida rakkude molekule teeb sellest tõhusa vahendi, diagnoosimaks rutiinse uuringu käigus vähi esimesi eelstaadiume otse patsiendi sees, nüüd ja kohe,” selgitab Zhiwei Huang.

Teadlane lubab, et uus ja kiire diagnoosmise meetod ei tee rõõmu mitte üksnes maovähiga patsientidele: “Seda uut väljatöötatud tehnikat saab kohaldada ka teiste organite, näiteks kopsude ja neerude diagnostikas. Selleks on vaid vaja paindlikku endoskoopi, mida on võimalik hingamis- või kuseteedesse sisse viia.”

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.