Arktilise merejää ulatus on suvise sula lõpus rekordiliselt madal

 (82)
Arktilise merejää ulatus on suvise sula lõpus rekordiliselt madal
AP/Scanpix

Põhjapolaar-merejää drastiline sulamine on tänavuseks aastaks viimaks lõppenud. Varasem rekord ei jäänud siiski purustamata ning piirkonnas toimuvate muudatuste katastroofilise tempo pärast on põhjust muret tunda. Lisatud jää sulamise graafik!

2012. aasta Arktika sula madalseis jõudis USA riikliku lume- ja jääandmekeskuse osutusel nadiiri möödunud pühapäeval. Keskuse andmeil kattis merejää tol päeval umbes 3,41 miljonit ruutkilomeetrit, s.o 24 protsenti Põhja-Jäämere pinnast.

Varasema, 2007. aastal registreeritud madalseisu ajal oli jääga kaetud 29 protsenti arktilisest ookeanist, vahendab The New York Times.

Kui satelliitvaatlustega 1970. aastatel algust tehti, kattis jää suvesula madalpunktis enamasti poole Põhja-Jäämerest, kuid viimastel kümnenditel on see ulatus hüpetega kahanenud.

Põhja-Jäämeri on Maa õhukonditsioneer,“ kommenteeris USA valitsuse rahastatava lume- ja jääandmekeskuse uurija Walt Meier.

„Me oleme seda kaotamas. Probleem pole ainuüksi selles, et jääkarud võivad välja surra või et kohalikud elanikud peavad, nagu oleme juba täheldanud, uute tingimustega kohanema — mõjud kliimale on tegelikult väga palju suuremad.“

Vaata arktilise jää sulamise graafikuid SIIT!