Antibeebipillid on nunnadele elu ja surma küsimus

 (44)
Antibeebipillid on nunnadele elu ja surma küsimus
Reuters

Nagu kõik naised, kes pole rasestunud ja sünnitanud (null-lapsesed naised), ähvardab katoliiklastest nunnasid lapsi saavate naistega võrreldes suurem rinna-, munasarja- ja emakavähi risk.

The Lanceti ajakirja veebirubriigis Online First ilmunud kommentaar sedastab, et kuna rasestumisvastased tabletid kahandavad nii üldist suremust kui ka suremist munasarja- ja emakavähktõbedesse, peaksid katoliku nunnad neid manustama tervislikel põhjustel, kirjutab MedicalXpress.

Null-lapsestel naistel on raseduse ja imetamise ärajäämise tõttu rohkem ovulatiivseid menstruaaltsükleid kui naistel, kes lapsi saavad, osutavad uuringu autorid dr Kara Britt Austraalias Melbourne'is tegutsevast Monashi ülikoolist ja prof Roger Short Melbourne'i ülikoolist.

Suurem hulk tsükleid suurendabki vähiriski. Tsüklite koguarvu mõjutavad muudki tegurid peale lastesaamise, näiteks varapuhkev puberteet või tavalisest hiljem saabuv menopaus. Lapsi saavad naised kahandavad nende vähkide tõenäosust veelgi rohkem, kui saavad esimese lapse suhteliselt noores eas, sünnitavad veel lapsi ja toidavad neid rinnaga.

Autorite osutusel on uuringud näidanud, et nn antibeebipille pruukivate naiste üldine suremus on 12% madalam kui tablettide mittekasutajatel. Munasarja- ja emaka limaskesta e endomeetriumi vähktõbede kujunemise tõenäosus oli ravimikasutajail 50–60% madalam kui mittekasutajail — too kaitsev mõju vältab 20 aastat, mis tähendab ilmselget pikaajalist kasu.

Seotud lood:

Nagu iga muugi ravim, pole ka rasestumisvastased ravimid muidugi täiesti riskivabad. Näiteks võib östrogeeni ja progestogeeni kombineeriv tablett soodustada verekämpude teket (veenitromboosi), mistõttu alati tuleks näidustamisel arvesse võtta patsiendi varasemat haiguslugu.

Autorid kirjutavad artikli kokkuvõttes: "Katoliku kirik taunib Paavst Paulus VI 1968. aasta entsüklikas Humanae Vitae sedastatud alustel kõiki raseduse vältimise viise.

Ehkki Humanae Vitaes ei mainita kordagi nunnasid, peaks neil olema voli kasutada rasestumisvastaseid medikamente kaitseks null-lapsesusega kaasnevate ohtude vastu, kuna sama dokument kinnitab ka, et kirik ei pea mitte kuidagi reeglitevastaseks selliseid terapeutilisi vahendeid, mis on vajalikud elundite haiguste raviks isegi, kui nendega kaasneb rasedusevastane mõju.

Kui katoliku kirik teeks rasedusevastased ravimid kättesaadavaks kõigile nunnadele, kahandaks see nunnade vandetõotust vääriliselt tunnustades samas nende "äraneetud nuhtluste" — munasarja- ja emakavähi — kujunemise riski."

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.