Analüüs: erakordselt soojad ilmad kimbutavad Maad veel neli aastat

 (7)
Türi tehisjärve rand
Türi tehisjärve randFoto: Ago Tammik

Planeedi keskmine õhutemperatuur oleks aastani 2022 tavapärasest kõrgem isegi inimtekkelise kliimasoojenemiseta, viitab uus analüüs. Samas on vara öelda, milliseid piirkondi ja riike puudutavad ebaharilikud ilmaolud kõige rohkem, kirjutab ERR Novaator.

"Me ei tea, kas ilm on selle tõttu soojem Hiinas, Eestis või Lõuna-Ameerikas. Saame aga mudeli põhjal järeldada, et järgmised neli aastat on tõenäolisemalt keskmisest soojemad kui külmemad," sõnas ERR Novaatorile antud intervjuus Florian Sevellec, Prantsuse riikliku teadusuuringute keskuse kliimateadlane.

Piltlikult saab võrrelda Maa kliimat praegu rongiga. Mida rohkem inimesed süsihappegaasi õhku paiskavad, seda kiiremini rongi kiirus ehk õhutemperatuur kasvab. Üleilmne kliimasoojenemine ei tähenda samas, et iga järgmine aasta on eelmisest soojem. Looduslikud kliimatsüklid avaldavad planeedi temperatuurile endiselt märkimisväärset mõju. Näiteks kasvas nende tõttu keskmine õhutemperatuur sajandi alguses oodatust aeglasemalt. Nende variatsioonide mõju Sevellec kolleegidega uuriski.

Loe edasi ERR-i teadusportaalist Novaator!