Amazonase jõe vanus selgunud - 11 miljonit aastat

 (9)
Amazonase jõe vanus selgunud - 11 miljonit aastat
Corbis/Scanpix

Amazonas ja tema jõgikond on 11 miljoni aasta vanused, tegid kindlaks Liverpooli ja Amsterdami ülikooli teadlased. Tänapäevase kuju sai jõgikond umbes 2,4 miljoni aasta eest.

Maailma ühe pikima jõe vanuse kindlaksmääramine sai võimalikuks tänu Brasiilia naftakompanii Petroleo Brasileiro (Petrobras) käest saadud andmetele. Enne ajakirjas Geology ilmunud värsket uuringut ei olnud Amazonase vanus teada, vahendab Novaator PhysOrg'i uudist.

Amazonase jõe poolt merre kantud setted moodustavad kohati umbes kümne kilomeetri paksuse settekompleksi. Petrobras puuris Amazonase suudmealale kaks puurauku, millest sügavaim ulatub 4,5 kilomeetri sügavusele setetesse.

„Setete uurimine annab teadlastele palju infot Amazonase jõgikonna paleogeograafia ja elustiku kohta," ütleb Jorge Figueiredo Liverpooli ülikoolist. Lisaks on setteid uurides võimalik kindlaks määrata ka nende ligikaudne ladestumisaeg.

„Sellel uurimusel on oluline mõju Lõuna-Ameerika paleogeograafia ja sealsete veeorganismide arengu lahti mõtestamisel. Amazonase jõgi ja koos temaga ka sealne unikaalne ökosüsteem said alguse ligi samal ajal, kui moodustus mandrit poolitav Andide mäestik," ütleb Figueiredo.