Alzheimeri tekkepõhjuseks võib olla hoopis veresoonte vohamine

 (2)
Alzheimer
AlzheimerReuters/Scanpix

Kanada Briti Columbia ülikool teadlased on leidnud uue seletuse, kuidas Alzheimeri haigus hävitab aju – veresoonte üleküllusega. Alzheimeriga kaasnev rakkude suremine on seda haigust uurivate teadlaste huviorbiidis olnud juba mõnda aega. Nüüd on professor Wilfred Jefferiesi juhitud meeskond leidnud, et neurodegeneratiivne haigus võib olla põhjustatud hoopis veresoonte rakkude vohamisest.

Alzheimeri tõve levimus üle 65-aastaste seas on 6–8 %, moodustades üle poole kõigist dementsussündroomidest. Arvatakse, et närvirakkude valikuline hävimine selle haiguse korral tekib lahustumatu valgu amüloidi ladestumisest ajus, vahendavad ERR Teadusuudised.

Uurides Alzheimeriga hiirte aju kude, leidis Jefferiesi meeskond tervete närilistega võrreldes peaaegu kaks korda tihedamalt kapillaare. Sarnast ebatavalist kapillaaride võrgustikku leidus ka sellesse haigusesse surnud inimeste ajukoe proovides.

Teadlased arvavad, et veresoonte vohamist soodustabki valk amüloid beeta. Veresoonte kasvu ehk neoangiogeneesi tõttu lõhutakse hematoentsefaalbarjäär. Tegemist on tihedalt paiknevate rakkude võrgustikuga aju ja vere vahel, mis laseb näiteks hapniku verest ajukoesse, aga blokeerib enamuse kahjulikest ainetest.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!