Allergikuid võib oodata lõplik vaevusest vabanemine

 (5)
Lõhnataju mõjutab molekulide suuruse kõrval nende võnkesagedus me sõõrmeis
Lõhnataju mõjutab molekulide suuruse kõrval nende võnkesagedus me sõõrmeisScanpix

Ilmselt teavad enamik allergia all kannatavaid inimesi, kui tüütu on igakevadine tilkuv nina või vanaema kassiga mängimisest sügelevad silmad. Õnneks on teadlased jõudnud sammu lähemale võimalikule abile, lahendades histamiini retseptori struktuuri saladuse - ehituse teadmine on hädavajalik selleks, et luua allergiaravimeid, mille toime on kiire ja kõrvalnähtudeta.

Histamiin on molekul, mida toodetakse eriliste immuunsüsteemi rakkude poolt vastuseks teatud võõrkehadele ja potentsiaalselt ohtlikele mikroobidele. Organismis on tal mitmeid funktsioone, sõltuvalt retseptoritüübist (H1 kuni H4), millega molekul seostub, vahendab ERR Teadus.

Allergia puhul on inimene ülitundlik mõnede ainete (nt õietolmu) suhtes, mis toob kaasa immuunsüsteemi liigse aktiveerumise. Organismis vabaneb rohkem histamiini, mis retseptoritega seostunult mängib olulist rolli erinevate allergiliste reaktsioonide tekkimisel.

Just H1 tüüpi retseptorite aktivatsioon võib esile kutsuda heinapalavikku, astmat ja toiduallergiat.Tavapärased antihistamiinikumid, millega allergilisi nähte ennetatakse ja leevendatakse, töötavad H1 retseptorite blokaatoritena. Nende toime pole väga spetsiifiline, kuna siiamaani puudusid täpsed andmed histamiini retseptorite ehitusest.

Selle mure lahendasid aga Tatsuro Shimamura ja tema kolleegid, kellel õnnestus röntgen kristallograafia abil määrata H1 retseptori detailne kolmedimensiooniline struktuur. Tänu sellele saab kindlaks teha, miks kaasneb antihistamiinikumide tarvitamisega nii palju kõrvalnähte.

Loe pikemalt SIIT!

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!