Algoritm tuvastab ülitäpselt koroonahaiguse pelgalt köhimise hääle järgi

 (23)
Kuna koolilaste puhul on tavapärane haigestuda aastas 8-12 korda, ei pea Vallikivi mõistlikuks igasuguse köha ja nohu puhul lapse isoleerimist.
Kuna koolilaste puhul on tavapärane haigestuda aastas 8-12 korda, ei pea Vallikivi mõistlikuks igasuguse köha ja nohu puhul lapse isoleerimist.Foto: Argo Ingver

USA-s välja töötatud algoritm suudab Covid-19-ga inimesed õigesti tuvastada ainult nende köha tämbri järgi.

Testides saavutas see koguni 98,5% täpsuse inimeste seas, kes olid saanud ametliku positiivse koroonaviiruse testi tulemuse, kirjutab BBC.

Nüüd vajavad teadlased vajavad algoritmi põhjal rakenduseks arendamiseks regulatiivset heakskiitu. Nad väidavad, et inimese kõrvad asümptomaatilise Covidi patsiendi köha heli erinevust tuvastada ei suuda.

Tehisintellekti (AI) algoritm loodi Massachusettsi Tehnoloogiainstituudi (MIT) laboris. "Viis, kuidas te heli tekitate, muutub Covidi põdemisel isegi siis, kui olete asümptomaatiline," rääkis MIT-i teadlane Brian Subirana.

Teadlased arvavad, et algoritm võiks leida praktilist kasutust õpilaste, töötajate ja avalikkuse igapäevasel testimisel.

MITi labor on kogunud umbes 70 000 köhaheli, neist 2500 pärineb kinnitatud koroonaviiruse põdejatelt.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!