Alasti tõde alatutest valevorstidest — laiema näoga mehed on ebaeetilisemad!

 (31)
Steven Seagali nägu rõõmu väljendamas. Foto Juri Samoligo, AP
Steven Seagali nägu rõõmu väljendamas. Foto Juri Samoligo, APScanpix

Laia näoga mehed kalduvad tõenäolisemalt valetama ja petma kui nende kitsapalgelised suguvennad, ent samas saadab neid edu äris, selgus näojooni ja ebaeetilisuse-kalduvust seostanud uurimusest. Teadlased usuvad, et neil on tõendeid, mis näitavad, et meesterahva näo laius näo kõrguse suhtes on näitaja sellest, kui võimukana ta end tunneb ning kas tal on kalduvust oma eesmärkide saavutamise nimel rikkuda ühiskonnas kehtivaid reegleid,

Uurimuse tulemused annavad mõista, et näo laiuse ja kõrguse suhtarv on ürgne evolutsiooniline signaal mehe agressiivsusest suhtluses konkurentidega, rääkis uurimust juhatanud Wisconsin-Milwaukee ülikooli professor Michael Haselhuhn, vahendab The Independent.

„Evolutsioonilises plaanis on mehe näo laiuse ja pikkuse suhtarv tegelikult positiivne signaal. Konkreetsemalt tähendab see, et konkurentsis ressursside pärast teiste meestega annab näo suur suhteline laius kindlalt märku agressiivsest, omakasupüüdlikust käitumisest,“ selgitas prof Haselhuhn.

„Oluline on see, et leidsime tõendeid, mis näitavad, et seos mehe näo-suhtarvu ja ebaeetilisuse vahel johtub võimutunnetusest. Suuremate suhtarvudega mehed tunnevad end võimukamana, ning just too võimukus on asjaolu, mis ajendab ebaeetilist käitumist,“ ütles ta.

Teadustöö raames uuriti kõigepealt 192 majandustudengit ning mõõdeti katseliselt nende valmisolekut konkurentsieelise nimel kas valetada või petta. Laiemate nägudega mehed olid umbes kolm korda varmamad valetama ja umbes üheksa korda varmamad sohki tegema kui kitsa näoga mehed, selgus ajakirjas Proceedings of the Royal Society B avaldatud uurimusest.

„Meie tulemused annavad mõista, et mõnedel meestel on lihtsalt kaasasündinud kalduvus oma eesmärkide saavutamise nimel ebaeetiliselt käituda. Sellel on väga olulised praktilised järelmid; näiteks võib uue auto ostja enne müügisaali külastamist vaadelda veebist müüjate pilte, mis suurendab tõenäosust leida ausameelne autokaupmees,“ rääkis prof Haselhuhn.

Töö teises pooles uuriti andmeid USA 500 edukama ettevõtte loendist valitud firmade umbes 60 juhtivtöötaja nägude gabariitide kohta. Selgus, et laiema näoga mehed juhatavad suurema tõenäosusega edukaid ettevõtteid, mis annab mõista, et nad kanaldavad oma agressiivsed, ebaeetilised kalduvused millessegi konstruktiivsemasse, kommenteeris ta.

„Samuti tuleb rõhutada, et sugugi mitte kõik suurema näo-suhtarvuga mehed pole halvaloomulised. Õigesse voolusängi kanaldatud, mitte ebaeetilisuse teele kallutatud võimukus ja agressiivsus võivad olla väga kasulikud isikuomadused.“

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.