Ajukahjustusega rotile siirati tehislik väikeaju. Inimene on järgmine?

 (11)
Inimene ajumonitoriga. Foto: Yoshikazu Tsuno, AFP
Inimene ajumonitoriga. Foto: Yoshikazu Tsuno, AFPScanpix

Ajukahjustusega rotile siirdatud tehislik väikeaju taastas rotil aju tunnetuslikud funktsioonid. Väikeaju on üks tähtsaimaid närvisüsteemi osi. Väikeaju kontrollib peamiselt automaatseid motoorseid funktsioone nagu keha asendi säilitamine ja liikumine.

Tel Avivi ülikooli teadlased lõid väikeaju tegevust matkiva kiibi, mis kinnitatakse ajukahjustusega roti pealuu külge ning mis võimaldab kehal uuesti normaalselt talitleda, vahendab Novaator.

Väikeaju asendav kiip on elektroodide abil roti ajuga elektriliselt ühendatud. Kuivõrd väikeaju vastutab liigutuste koordineerimise eest, on kiip programmeeritud vastu võtma keha poolt edastatavaid juhiseid, neid tõlgendama ning saatma sõnumeid tagasi aju ja keha vahelisi signaale vahendavale ajutüvele ning selle kaudu omakorda ülejäänud kehale.

Implantaadi testimiseks õpetasid teadlased roti teatud heli kuulmise peale iga kord silmi pilgutama. Pärast väikeaju blokeerimist, ei suutnud rott enam silmade pilgutamist koordineerida. Tehisliku väikeaju tagasiühendamisel hakkas rott aga helile uuesti silmi pilgutades reageerima.

Pikemalt loe edasi SIIT.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.