AIDSi-päeva kiirtestidel avastati Tallinnas veel 13 HIV-positiivset

 (6)
AIDSi-päeva kiirtestidel avastati Tallinnas veel 13 HIV-positiivset
Foto: Bioneer.ee

Eilsel koalitsiooni "Ettevõtted HIV vastu" eesotsas Swedbankiga, Tervise Arengu Instituudi ja Eesti HIV-positiivsete Võrgustiku läbi viidud HIV-kiirtestimisel Tallinnas ja Narvas näitas 700 testitu seas 13 inimese proov tulemust "positiivne".

"Oleme rahul, et testimas käis rekordarv inimesi. Teisalt on meil kahju, et inimesed vanuses 25–40, kes on täna kõige suurem riskigrupp, ei ole seni olnud kõige aktiivsemad testijad," ütles Tervise Arengu Instituudi vanemspetsialist Iveta Tomera, vahendab Bioneer.

"13 positiivse vastuse saanute hulgast 8 olid juba oma HIV-positiivse staatusest teadlikud. Viis inimest said aga oma positiivsest staatusest teada esmakordselt."

Eesti HIV-positiivsete Võrgustiku juhi Igor Sobolevi sõnul on hea, et paljud inimesed said täna kinnitust, et on terved.

"Samas peame tegema rohkem selleks, et leida üles ka need 4000 inimest, kes ei tea oma HIV-positiivsest staatusest." Sobolev rõhutas, et ainus võimalus nakkusest teada saada on teha HIV-test, mis on Eestis kõigile tasuta ja anonüümselt kättesaadav.

Koalitsiooni "Ettevõtted HIV vastu" juht Keit Fomotškin rõhutas, et eri testimisvõimalused on kõigile tasuta kättesaadavad ja seda iga päev näiteks AIDSi nõustamiskabinettides, noorte nõustamiskeskustes, eri- ja perearstide juures.

"Varakult avastatud nakatumise võib ümber arvestada eluaastatesse – mida varem see ilmsiks tuleb, seda kauem saab ravi toel pikendada eluiga."

HI-viirus võib inimkehas olla kuni 10 aastat, enne kui see sümptomitega avaldub. Siis on aga tegemist juba AIDSiga, mis lõpeb surmaga.

Kiirtestimist Tallinnas ja Narvas toetas testidega AIDS Healthcare Foundation.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.