Aastased lapsed ei suuda eristada suuri hulki väikestest

 (9)
Aastased lapsed ei suuda eristada suuri hulki väikestest
Scanpix

Inimese aju kasutab suurte ja väiksemate hulkade tajumiseks kahe mehhanismi kombinatsiooni: üksikute objektide loendamine ja umbkaudne koguse hindamine. Missouri ülikooli teadlaste uuringust selgub aga, et beebid sellega veel hakkama ei saa. Mõistmine, kuidas lapsed arvude esitamisest ja võrdlemisest aru saama õpivad, aitaks kohandada vastavaid haridusprogramme.

Uuringust ilmnes, et beebid valisid järjekindlalt kahe toiduainete portsu seast suurema, kui tegemist oli kas ainult väikeste või suurte koguste võrdlusega. Samuti teeks iga täiskasvanu. Küll aga ei näidanud beebid üles mingit huvi sellest suurema hulga suhtes, kui tuli valida suure ja väikese koguse vahel, vahendab ERR Teadus.

Teadlased järeldavad sellest, et üheaastased lapsed ei suuda veel ühel ajal hinnata asjade kogust pelgalt peale vaadates ja loendada väikseid objekte.

Katse käigus näidati 10-12kuustele beebidele kahte läbipaistmatut tassi. Kummaski tassis oli erinev kogus hommikueinekrõbinaid. Beebid uurisid tasse ja pidid seejärel ühe neist valima. Kokku korraldati neli testi erinevate suurte ja väikeste koguste kombinatsioonidega. Beebid valisid järjekindlalt kahe krõbinaga tassi, eelistades seda anumale, milles oli üks toidupala. Kaheksat pala eelistati neljale. Kui aga paluti valida kahe ja nelja krõbinaga tassi vahel ja kahe ja kaheksa palakesega tassi vahel, tehti valik juhuslikult.

Teadlaste sõnul oleks see elusorganismile äärmiselt kahjulik, kui ta ei suudaks mõista, et kaheksa on suurem kui kaks.

Loe edasi ERR Teadusest!

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.