2020: säästupirn versus hõõglamp!

 (35)
2020: säästupirn versus hõõglamp!
Foto: Andres Putting

2013. aastal saadetakse 100-aastane hõõglamp lõplikult pensionile. Mõnelgi perel seisab keldris talvekartulite kõrval ka kast hõõglampidega. Eestlased on küll jäärapäised, aga kokkuhoidlikud. Hea ja odava asja peaksid nad ometi ära tundma? Seega ei tühjenenud riiulid hõõglampidest mitte palja kiusu tõttu.

„Selle vaidluse tuum seisneb selles, et nendes maades, kus elekter huugab nagunii selleks, et konditsioneerida, tuleks kasutada valgusallikat, mis mõttetut soojust ei anna," selgitab TÜ füüsika instituudi professor Peeter Saari. „Aga siin, kus me 9 kuud aastas ja isegi rohkem kütame, ei ole see sugugi niimoodi."

Saari sõnul võib 1200W radiaatori töötamise asemel sama sooja saamiseks ööpäev läbi põletada nelja 150 W lampi. Kui hõõglambi kaotamise põhjuseks tuuakse energia kokkuhoid ning süsinikdioksiidi heitmete vähendamine, siis Soome teadlased on välja rehkendanud, et säästupirnile üleminekul tekib iga majapidamise kohta 200 kg CO2 aastas juurde.


Säästupirni voorustele ja puudustele keskendub ka saade "2020", uuri lähemalt ja avalda arvamust SIIN. „2020" saated on järelvaadatavad SIIN.