Uuring: kui veebis šopates petturile raha kaotad, kui tõenäoliselt selle tagasi saad

 (3)
Euro kurss langes.
Euro kurss langes.Foto: Sven Arbet

Kaspersky Labi ja B2B Internationali uuring näitab: 44% veebis šoppajatest, kes on küberpettuse tagajärjel raha kaotanud, pole seda osaliselt või üldse tagasi saanud

Kuigi paljud finantsettevõtted lubavad küberkuritegevuse tõttu kaotatud raha hüvitada, teatas vaid 56% vastanutest üle maailma, et on oma raha täielikult tagasi saanud.

16% vastanutest said osalist kompensatsiooni, aga 28% ei näinud oma rahast enam sentigi.

Kaotus võib üsna suur olla: keskmine küberpettuse teel varastatud summa oli 218 USA dollarit (192 eurot), 18% vastanutest teatas aga summast üle 1000 USA dollari (822 eurot).

Olukorda raskendab asjaolu, et kõik kasutajad pole küberpettuse ohtu teadvustanud: umbes 6% vastanutest üle maailma usub, et rahavargusega seotud võrgupettuseid esineb harva ja et neid see ei puuduta. Eestis arvab nii 15% vastanutest.

Vaid 22% kasutajatest maailmas ja 45% Eestis peavad küberrünnaku ohvriks langemist tõenäoliseks. Ometi näitab statistika, et 12 kuu jooksul on 43% vastanutest vähemalt korra küberohtudega silmitsi seisnud. Eestis puutus selliste ohtudega kokku 38% kasutajatest.

Allikad:

2014. a suvel Kaspersky Labi tellimusel uuringufirmas B2B International korraldatud uuring. Vastas 11135 Ladina- ja Põhja-Ameerikas, Aasias, Lähis-Idas, Aafrikas, Euroopas ja Venemaal elavat kodukasutajat vanuses 16+.

Balti riikides viis Kaspersky Labi tellimusel uuringu läbi uuringufirma A.W. Olsen & Partners oktoobris 2014. Küsitluses osales 1200 Läti, Leedu ja Eesti elanikku.