USA võimude teatel ei pruugi nad enam vajada Apple’i abi iPhone’i andmete kättesaamiseks

 (14)
USA võimude teatel ei pruugi nad enam vajada Apple’i abi iPhone’i andmete kättesaamiseks
Foto: Mark Ralston, AFP

USA justiitsministeerium teatas esmaspäeval, et ei pruugigi enam vajada Apple’i abi eelmisel aastal Californias San Bernardinos inimesi tulistanud mehe iPhone’ist andmete kättesaamiseks.

USA valitsus teatas, et kõrvaline osapool on föderaalsele juurdlusbüroole (FBI) demonstreerinud võimalikku viisi tulistaja Syed Rizwan Farooki kasutatud telefoni avamiseks. Apple on olnud häälekalt iPhone’i avamise vastu, viidates privaatsusprobleemidele, vahendab New York Times.

Kuigi justiitsministeerium peab katsetama, kas ette näidatud meetod töötab, peaks see ministeeriumi enda teatel kõrvaldama vajaduse saada Apple’ilt abi.

Justiitsministeeriumi ja Apple’i vahel tekkis tõsine vaidlus teemal, kuidas ja millal peaksid võimud kasutama tehnoloogiafirmade kogutud ja säilitatud digitaalandmeid. Eelmisel kuul sai Apple kohtuorderi, milles nõuti, et firma nõrgendaks iPhone’i turvasüsteeme nii, et õiguskaitseorganite ametnikud saaksid ligipääsu selles olevatele andmetele.

Apple vaidlustas orderi, väites, et tegemist oleks libeda teega, mis sunniks firmat avama palju iPhone’e, mis seaks ohtu klientide privaatsuse ja toodete turvalisuse.

Apple’i tegevjuht Timothy D. Cook ütles, et firma ei taha olla iPhone’i krüpteeringu pärast välistusega tülis, kuid ei kavatse ka taganeda.

Kolmanda osapoole välja pakutud meetodi väljailmumine oli üllatus, sest valitsus on kohtus üle tosina korra kinnitanud, et suudab iPhone’i avada vaid Apple’i abiga. Seda kordas mitu korda 1. märtsil kongressi ees ka FBI direktor James B. Comey Jr.