USA: jälgimis- ja infokogumisprogrammide abil on ära hoitud üle 50 rünnaku

 (56)
Väidetavalt oleks vältida saanud ka 9/11!
9/11
9/11 terrorirünnakutes hukkus 2996 inimestFoto: Doug Kanter, AFP/Scanpix

USA riikliku julgeolekuameti (NSA) juht Keith Alexander teatas teisipäeval, et jälgimis- ja infokogumisprogrammide abil on alates 2001. aastast nurjatud üle 50 terrorirünnaku ning et nende avalikustamisega on tehtud juba väga suurt kahju.

Alexander tõi näiteks New Yorgi börsile ja metroole kavandatud terrorirünnakud, vahendas The New York Times.

"Nende programmide abil viimastel aastatel kogutud informatsioon on varustanud Ühendriikide valitsust vajalike juhtlõngadega ja aidanud nurjata rohkem kui 50 võimalikku terrorirünnakut enam kui 20 riigis," kinnitas Alexander USA esindajatekoja luurekomiteele.

NSA ja küberväejuhatuse ülema sõnul programm on igati seaduslik ja reeglitele vastav.

"See on salajane, kuid tänu sellele oleme ära hoidnud kümneid terroriakte," rääkis kindral neljapäeval esindajatekoja õiguskomitees esinedes. "Paljastused on tekitanud märkimisväärset kahju meie riigile ja meie julgeolekule."

Ka FBI direktor Robert Mueller kaitses eelmisel nädalal jälgimis- ja infokogumisprogramme, öeldes, et need oleksid võinud 2001. aasta 11. septembri terrorirünnakud USA-le ära hoida.

Seotud lood:

"Võtame tarvitusele kõik vajalikud meetmed ja astume samme, et võtta vastutusele isik, kes salajase informatsiooni avalikkuse ette tõi," rääkis peagi ametist lahkuv FBI juhtkongressiliikmetele.

Snowdeni suhtes alustati kriminaalmenetlust

Edward Snowden on alates juuni algusest lekitanud ajakirjandusele hulgaliselt ülisalajasi dokumente USA eriteenistuste jälgimisprogrammide ja ulatusliku andmete kogumise kohta, tuues päevavalgele USA ajaloo ühe suurema jälgimis- ja infokogumisskandaali.

Materjalidest on selgunud, et miljoneid inimesi üle kogu maailma kuulatakse pealt ja jälgitakse nende internetitegevust.

USA on alustanud Snowdeni suhtes kriminaalmenetlust ja võtab kasutusele kõik vajalikud meetmed, et ta vastutusele võtta, lausus Robert Mueller neljapäeval.

"Võtame tarvitusele kõik vajalikud meetmed ja astume samme, et võtta vastutusele isik, kes salajase informatsiooni avalikkuse ette tõi," ütles FBI direktor.

Snowdeni sõnul "on aga tõeliselt traagiline, kui üks ameeriklane peab minema vähem vaba mainega kohta".

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.