Üllatavalt suur hulk Androidi äppe nuhib laste järel

 (7)
Üllatavalt suur hulk Androidi äppe nuhib laste järel
Noorte ajaveetmise viisidFoto: Anni Õnneleid

Ammu teada on probleem, et paljud äpid küsivad nutiseadmetelt ebavajalikult palju kasutusõigusi, mis laseb neil kasutaja järel kergemini luurata. Uusim näide on siin.

Rahvusvahelise arvutiteaduste instituudi (ICSI) juures töötavad spetsialistid teatavad, et leidsid koguni 3337 perele või lastele suunatud Androidi rakendust, mis alla 13-aastaste laste järel nuhivad.

Näiteks 281 äppi kogusid kontakt- ja asukohaandmeid laste hooldajatelt luba küsimata, 1100 äppi edastasid kogutud infot kolmandatele osapooltele, enam kui 2281 äppi rikkusid Google'i poolt paika seatud reegleid isikuandmete edastamise kohta, ehk siis usutavasti jälgivad kasutaja veebirännakuid.

92% ehk enamik uuringus käsitletud 1280-st Facebookiga seotud äppidest ei olnud korralikult märgistatud, et see pole mõeldud noorematele kui 13.

Lühidalt on kasutusel tohutu hulk äppe, mis vähemalt USA seaduste kohaselt nooremate kui 13-aastaste kohta andmeid koguvad või edastavad.

Mis neist äppidest ja nende tootjatest saab, jääb juba USA rahvusvahelise kaubanduskomisjoni (FTC) otsustada.

Google'i kaitseks võiks märkida, et ongi raske kõigel silma peal hoida, kui Play Store'i veebipoodi lisandub tänavuse märtsi statistika põhjal 2700 uut rakendust päevas.

Aprilli keskel ilmunud uuringu kokkuvõte ingliskeelse PDF-i kujul