Üks ootamatu allikas ennustas koroonaviiruse-probleemi enne kõiki teisi

 (25)
Üks ootamatu allikas ennustas koroonaviiruse-probleemi enne kõiki teisi
Shanghais töötav haiglaõde jätab abikaasaga läbi rongiakna hüvasti, et koos kolleegidega Wuhanisse sõita ja koroonaviirusega võidelda. (Foto: ZUMA Press)

Kiiresti ja armutult leviv koroonaviirus pole naljaasi, isegi kui WHO ehk Maailma Terviseorganisatsioon peab seda Hiina siseprobleemiks ega anna sellele veel maailmse epideemia tiitlit.

WHO andmetel loodud interaktiivne kaart teatas eile õhtul teadaolevate nakatunute arvuks 2886 ja surnute arvuks 81, nii et hõisata pole midagi.

USA riiklik rahvatervise instituut CDC (ee Haiguste kontrolli ja tõrje keskus) informeeris avalikkust koroonaviirusest 6. jaanuaril, WHO 9. jaanuaril.

On aga üks üllatuslik allikas, kel õnnestus tulevast häda ennustada juba tubli nädal enne teisi ehk 31. detsembril.

See oli Kanada ettevõte BlueDot, mis kogub omaloodud tehisintellekti abil veebist terviseinfot ja müüb seda valitsustele, haiglatele jms. Juba möödunud aasta viimasel päeval teadis tehisintellekt väita, et Wuhani-taolisi paiku tasub reisijatel praegu vältida. (Wuhanist koroonaviirus esmalt leitigi.)

Kuidas tarkvara üldse sellise leiuni jõuab? Kõikjalt veebist erinevatest kohtadest nakkushaiguste-alast infot kogudes ja analüüsides. Allikad on muuhulgas välisuudised, loomade ja taimede haiguste teemalised keskkonnad, ametlikud teated jms.

Tehisintellekti kasutamine meditsiini ja tervise valdkondades ei ole enam midagi uut, kaasa arvatud selle abil võimalike terviseprobleemide ennustamine. Piiridest üha vabamas tänapäevases maailmas on selliste abivahendite kasutamisest kindlasti suurt kasu ka tulevikus.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!