Tartu ülikool hakkab vähirakke uurima tehisintellekti abil

 (5)
Tartu ülikool hakkab vähirakke uurima tehisintellekti abil
Elusad inimese piimanäärme epiteelrakud, milles on sinise ja rohelisega värvitud erinevaid valke ja punasega raku tuumasid. Pilt saadi Operetta CLS-i konfokaal-režiimis. (Foto: Dr. Somponnat, Mahidoli ülikool)

Tehisintellektid, masinõpe ja tehisnärvivõrgud ei ole vaid ulmefilmide ja robotsõdalastega seotud tulevikutehnoloogia.

Tartu ülikooli arvutiteaduste instituut asub tuhandeid inimrakke kujutavaid mikroskoobipilte analüüsima uusima iseõppiva tehnoloogiaga, et varasemast kiiremini ja täpsemalt näiteks vähirakke tuvastada, kirjutab ERR Novaator.

Arvutiteaduse instituudi juhataja Jaak Vilo selgitas, et et seni arendati mikroskoobipiltide analüüsimiseks tarkvara spetsiifiliste algoritmide abil, kasutades matemaatilisi mudeleid ja inimeste kirjutatud programme.

“Uusim tehisintellekti tehnoloogia, mis treenib tehisnärvivõrku näidete abil, vähendab märkimisväärselt uute algoritmide kirjutamise vaeva,” ütles Vilo.

Tehisnärvivõrk on bioloogiliste närvivõrkude mudelite kogum. See koosneb suurest hulgast lihtsatest omavahel seotud tehisneuronitest, mis on omavahel ühendatud bioloogilise aju sarnasesse arhitektuuri.

Närvivõrku saab vaadelda kui universaalset “musta kasti”, mis suudab leida peaaegu iga süsteemi jaoks ligikaudse lahenduse või ennustuse.

Loe täisteksti saidil ERR Novaator!