Rootsi andmekaitse keelas avalikus sektoris Google'i veebiteenused

 (25)
Rootsi andmekaitse keelas avalikus sektoris Google'i veebiteenused
Reuters/Scanpix

Rootsi andmekaitsjate sõnul on Google'il liiga palju otsustusõigust, kuidas oma kasutajate andmetega ringi käia. Esmaspäeval langetatud otsusega ei tohi Rootsi kohalikud omvalitsused enam Google'i teenuseid kasutada.

Otsus puudutab Google Apps'i ehk juriidilistele isikutele mõeldud Gmaili, Google Calendari jm teenuseid, vahendab PrivacySurgeon. Andmekaitsjate hinnangu kohaselt tuleb nende kasutamiseks sõlmida Google'ga leping, mis jätab suurfirmale liiga vabad käed andmetega ümber käimiseks.

Rootsi andmekaitsjate analüüs toob mitu näidet, kuidas on ebaselge, kellele Google võib andmeid üle anda või koguda. Samuti ei saa andmete algupärased omanikud teada, kas ja millised alltöövõtjad andmetele ligi pääsevad. Pole ka selge, kas ja millal andmed pärast lepingu lõppemist kustutatakse.

Rootsi andmekaitse analüüs sai alguse Salemi linnakese otsusest kasutada omavalitsuses Google'i teenuseid. Otsus keelata avaliku sektori asutustel Google'i teenuseid kasutada tuleb ajal, kui nii USA-s kui Euroopas kaheldakse internetigiganti kasutajate andmete privaatsuse austamises.