Võimas lisa võimsaid mänge tootva stuudio võimsale toodangule. Seejuures esimene Raudsüdame-sarja mäng, milles on hiiglaslike väekoondiste juhtimine hallatav ilma, et mängija peaks tegelema peenhäälestusega. Esimene, milles riigi juhtimine ei meenuta raamatupidamistarkvara ja esimene, millesse on natukene poogitud Paradoxi loomingule omast narratiivilembus.
Ja ometi – HoI IV on kohmakas, liiga juhitamatu ja lihtsalt liiga keeruline igaühe jaoks, kes pole Teise maailmasõja ajaloo andunud fänn.
4. Kingdom Come: Deliverance
Tšehhide Warhorse Studios arendas seda ajaloolist ja geograafilist täpsust taotlevat mängu ligemale kuus aastat. Kaua tehtud, kaunikene. Ilma igasuguse irooniata.
Kuid selle täpsusega on kaduma läinud osa lusti – keskaegsest mõõgavõitlusõpikust lähtuv võitlustehnika muudab KCD mõrvarlikult keeruliseks, seiklused ise on sageli tüütud retked ühest keskaegsest Böömi külakesest teise, samuti kulub suur osa mängust tegelase pesemisele, söötmisele, riiete nõelumisele ja muudele igapäevaasjadele.
Kui siia lisada maailma suurus, tähendab sellele mängule pühendumine otsust jätta mõneks ajaks iseenda igapäevane elu unarusse. Kui mitte millegi muu pärast, siis juba ainuüksi sel põhjusel, et selle neetud mõõgavõitluse õppimisele kulub tunde ja tunde. Ja ka siis pole edu garanteeritud.
Loe Fortes ilmunud arvustust
3. Elite Dangerous
Üks ühele Linnutee galaktika. Saate ikka aru? Üks ühele. See pole nali. Miljardid tähed, sajad miljardid planeedid, kuud, komeedid, asteroidid ja muu. Ja selle kõige keskel imepisike tükike inimestega asustatud kosmost. Või nojah, imepisike – ikka suurem, kui üks normaalne inimene jõuab üldse kunagi läbi sõita – eeldusel, et lisaks Elite Dangerousi mängimisele on tal ka oma elu.
Kuid seda ED ei eelda ja siit ka üks mängu nõrkusi – hiiglaslik, lihtsalt hõlmamatu ja hoomamatu keskkond. Lisades kosmoselaeva juhtimise ülima tehnilisuse (see mäng ON raketiteadus!) ning eri tähesüsteemide paratamatu korduvuse, ajab ED nutma: nii suur, nii ilus, nii võimas ja nii lootusetu on üritadagi siin kuskile jõuda...
Nõmedaks teevad avaldamishetkel niigi kalli mängu (Steamis tuli selle eest välja käia poolsada eurot) tasulised lisad.
2. Sim City (2013)