Mis on tarkvarauuendus ja miks on see kasulik?

 (24)
Mis on tarkvarauuendus ja miks on see kasulik?
(ekraanitõmmis)

“Please update your software” võib arvutikasutajas sama palju nördimust tekitada nagu teade viirusenakatusest või kaotsiläinud puhkusepiltidest.

Update’imine ehk maakeeli tarkvara uuendamine võib olla üsna tüütu protseduur, kuid tõele au andes on see nagu arvuti vaktsineerimine. Nagu ka süsti saamine, on programmi uuendamine natuke vastik, kuid pikemas perspektiivis kaitseb see sind varitsevate küberohtude eest, kirjutab Photopointi ajaveeb.

Mis on tarkvarauuendus?

Ükski inimene pole veatu ja sellest tulenevalt pole ka praktiliselt ükski inimkätega loodud objekt perfektne. Inimeseloom teeb paratamatult vigu ja seda ka arvutitarkvara loomisel.

Kuigi tarkvara tootja testib oma toodet laborites ning püüab tagada selle veatu toimimise, võib programm hakkata kontrollimatutes tingimustes käituma täiesti ootamatult.

Sarnane olukord võib esineda näiteks ka lapsega: kodus võib talle käitumisreegleid selgitada ja rüblik võib kinnitada, et ta on jutust aru saanud. Kuid õues või külas oles võib inimeseloom käituda täiesti ootamatult, kuna sealsed tegurid ei allu lapsevanema kontrollile.

Nii on ka tarkvaraga: arendaja võib määrata programmile teatud tingimused, funktsioonid ja parameetrid kuid seesama tarkvara võib kontrollimatus keskkonnas vägagi inetult käituda.

Seotud lood:

Kui lapsevanemani jõuavad teated võsukese halvast käitumisest või on ta ise selle tunnistaja, kutsub ta lapse enda juurde ja teeb talle märkuse, peale mida peaks laps hakkama viisakamalt käituma.

Samal põhimõttel toimivad ka programmitootjad oma loominguga. Niipea kui nemad saavad teada, et tarkvara ei toimi teatud oludes, segab teiste programmide tööd või on selles avastatud mõni turvaauk, valmistavad programmeerijad tarkvarauuenduse.

See jupike programmist lapib kinni võimalikud vead ning teeb programmi viisakamaks.

Mida keerukam ja suurema kasutajaskonnaga on rakendus, seda rohkem on ka selles potentsiaalseid vigu ning sellest tulenevalt saab programm ka rohkem uuendusi.

Uuenduste põhiliigid

Tarkvarauuendusi võib jagada üldplaanis kahte suuremasse kategooriasse: Software Update ja Software Upgrade.

Update sisaldab peamiselt n-ö plaastreid, mis katavad kinni turvaaugud, teevad tarkvara stabiilsemaks ja mõnel puhul annavad lisakelli ja -vilesid. Üldjuhul on tarkvarauuendused tasuta kättesaadavad, nende paigaldamine on rangelt soovituslik.

Plaastreid on kahte erinevat sorti:

* Patch parandab mitu erinevat viga korraga. Need on tootja poolt korralikult testitud.

* Hotfix on mahult pisike värskendus, mis lahendab üksikuid probleeme. Üldjuhul nende testimiseks tootja liialt palju aega ei kuluta, seetõttu võib ka veaparandus ise olla vigane.

Hotfix tehakse kättesaadavaks ainult testkasutajatele, kes kontrollivad uuendust ja annavad tagasisidet. Sellele tuginedes saab tarkvara tootja anda harilikule kasutajale korraliku värskenduse.

Kui update parandab tarkvaras olevaid vigu ning teeb selle stabiisemaks, siis upgrade’imisel ehk uuema tarkvara paigaldamisel antakse kasutajale praktiliselt uus produkt, mis võib erineda eelkäijast nii välimuselt, funktsionaalsuselt kui ka ehituselt.

Näiteks andes Windows 7-le uuenduse, jääb Windows’i versioon ikkagi samaks. Samas aga kolides arvutil Windows 7-lt Windows 10-le oled teostanud software upgrade’i (värskenduse).

Uuema tarkvara eest tuleb üldjuhul maksta, kuid selle paigaldamine ei ole kohutuslik. Niikaua kuni käesolev tarkvara saab tootjalt tuge ning rahuldab sinu vajadusi, võib seda rahumeeli kasutada.

(ekraanitõmmis)

Miks tasub tarkvara uuendada?

Nagu eespool mainisin, tagavad programmi uuendused selle töö stabiilsuse ja vahetevahel annavad ka mõned ennenägematud lisapasunad. Kuid uuenduste peamine eesmärk on tagada programmi ja selle kasutajate ohutus.

Programmis leiduvate turvaaukude kaudu saavad küberkelmid tarkvarasse poetada mõne nuhkvara, viiruse või muu pahalase. Või teha muud sigadust.

Eredaim näide on mullu Androidi opsüsteemis avastatud turvaauk Stage Fright, mis võimaldab kräkkeril saada praktiliselt täieliku kontrolli seadme üle, saates ohvrile MMS-i.

Seetõttu saatsid tuntumad elektroonikatootjad oma seadmetele uuenduse, mis selle augu kinni lappis.

Kujutame ette olukorda, et sina oled oma koju paigaldanud turvasüsteemi. Ühel hetkel hakkavad levima teated, et turvasüsteemis leiduva vea tõttu ei tunneta see vasakul jalal ringihüppava inimese liikumist. Turvafirma palub sul antud vea parandamiseks värskendada turvasüsteemi.

Mida sina sellises olukorras teeksid? Kas sa paigaldaksid värskenduse või jääksid lootma, et keegi ei tule sinu äraoleku ajal ühel jalal hüpeldes sinu varale kallale?

Tõenäoliselt sa paigaldaksid selle uuenduse. Kuid millegipärast arvuti tarkvara värskendust kipud sa edasi lükkama, kuigi selle edasilükkamise tagajärjed võivad olla samuti väga kurvad.

Tarkvarauuendustega kaasneb üks pisikene probleem. Kui turvafirma hakkab saatma laiali uuendust, mis parandab ühel-jalal-hüppamise-turvaaugu, saavad paharetid teada vea olemasolust ning hakkavad seda usinamalt rakendama kui muidu. Teisisõnu annab turvafirma varastele vihje, kuidas turvasüsteemist mööda hiilida.

Samal põhimõttel toimivad ka küberkelmid, kes hakkavad usinalt turvaauku ära kasutama enne, kui seda on jõutud ära parandada või niipea, kui teated turvaaugust on levima hakkanud.

Siinjuures on küberkelmidel isegi rohkem õnne, kuna teadupoolest on harilik arvutikasutaja tarkvarauuenduste suhtes üsna ükskõikne ning jätab turvaaugud kinni lappimata.

Seetõttu on tähtis, et sa värskendaksid oma tarkvara niipea, kui selle uuendus on ilmunud. Nii väheneb tõenäosus langeda küberrünnaku ohvriks.

Samuti on oluline, et sinu kasutataval tarkvaral oleks tootjapoolne tugi olemas. Vastasel juhul on tarkvara täis turvaauke, mida keegi kinni ei lapi ja nii oled sa küberrünnakute suhtes haavatavam kui muidu.

(ekraanitõmmis)

Kuidas tarkvara uuendada?

Windowsi masinal on võimalik uuenduste paigaldamist automatiseerida:

* Ava kontrollpaneel (Control Panel)

* Otsi üles sektsioon Windows Update

* Vajuta külgpaanil olevale nupule Change Settings

* Sektsioonis Important Updates vali funktsioon Install Updates Automatically (Recommended). Sealsamas saad määrata, millal uuendused arvutisse paigaldatakse.

Apple’i arvuti opsüsteemi uuendamiseks:

* Ava App Store

* Liigu sektsiooni Updates

* Vajuta paremas servas olevale update-nupule. Samas aknas saad paigaldada nende rakenduste uuendusi, mida oled ametliku rakendustepoe vahendusel soetanud.

Mõned kolmandate osapoole programmid paigaldavad uuendused automaatselt tagaplaanil, nii et sina ei pea midagi tegema. Samas aga sellised nagu Adobe Flash Player ja Adobe Acrobat Reader küsivad värskenduse paigaldamiseks luba ning oleks igati arukas see luba anda.

See võib olla tüütu ning vahel pead sa arvuti näppimise korraks pooleli jätma, kuid see on igati kasulik nii arvuti kui ka sinu tervisele.

Uuenduse paigaldamise ajal võid sa aknast välja vaadata, keha sirutada või elu tähenduse üle mõtiskleda.

Tarkvara uuendusteaknad on tüütud ja programmi värskenduste paigaldamine on veelgi tüütum. Kuid enne, kui sa programmiakna kinni paned, mõtle järele, kas tahad seda protseduuri edasi lükata.

Tarkvarauuendus on nagu lukumeister, kes on tulnud tasuta sinu ustele vastupidavamat ja kindlamat luku paigaldama. Kas sa ajaksid teda minema? Vaevalt. Miks sa siis tarkvara uuendust edasi lükkad?