Miljonid tuulde! Saksa liidumaal koroonatoetus-raha saanute seas oli hulk küberpetiseid

 (12)
Miljonid tuulde! Saksa liidumaal koroonatoetus-raha saanute seas oli hulk küberpetiseid
Foto: forte.ee

Saksamaal juhtus selline masendav lugu, et koroonakriisi ajal ettevõtjate turgutamiseks mõeldud riiklikest toetusrahadest liikus päris korralik summa petiste kontodele.

Saksamaa ärileht Handelsblatt paljastas, et riigi elanikerikkaima liidumaa Nordrhein-Westfalen (Põhja-Rein-Vestfaal) koroonatoetusrahade jagajad lasid tuulde miljoneid eurosid riigiraha, kui küberpetturid kasutasid nende ninapidi vedamiseks klassikalist taktikat nimega õngitsemine (ingl phishing).

Skeem on järgmine: küberpetturid lõid Nordrhein-Westfaleni ametliku veebisaidiga sarnanevaid valesaite. Neid oli kokku enam kui 90 ja need kutsusid riigiabi paluvaid ettevõtjaid end registreerima.

Pettuse läbiviijad hoolitsesid ka selle eest, et valesaidid oleksid otsimootoritega kergesti leitavad ja kuvatud tulemuste seas kõrgetel kohtadel.

Seejärel kasutasid kurjamid kogutud andmeid, et tegelike abipalujana esinedes raha küsida – ja see läks kenasti läbi.

Petturid tegutsesid rahulikult umbes kolm nädalat ja usutavasti kuni 4000 ettevõtte esindajatena, kuni 9. aprillini, kui liidumaa valitsuse esindajad maksed ajutiselt peatasid ja saidi veebist eemaldasid.

Politsei esindajad kogusid ettevõtjatelt hiljem 576 teadet pettuse kohta, mille esitajad said igaüks 9000 kuni 25 000 eurot riigiabi. "Huugama pandud" kogusumma võis olla 31,5 kuni 100 miljonit eurot.

Seotud lood:

Pettus läks nii kergesti läbi, sest Nordrhein-Westfaleni liidumaa valitsus ei taibanud abipalujatelt skännitud isikutunnistusi. Kes raha tahtis, pidi vaid veebisaidil avaldusvormi täitma.

Õige toetusesaamise-sait on nüüd jälle käigus ja need, kellel oli tõesti õigust abi küsida, ei jää sellest ilma. Isegi kui nende abil rikastus vahepeal keegi petis.

Loe ka Ärilehe lugu kohalikest petturitest, kes riigilt abiraha on noolinud

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!