Seeria oli selleks ajaks piisavalt suur: lisaks kolmele põhimängule on kolm spin-offi, millest üks erineb veel sellega, et Xboxile eksklusiivse tulitamismängu asemel oli proovitud kätt hoopiski reaalaja-strateegiaga, kirjutab ajaveeb Mängumaania.

Samuti kõhklesin, kuna enam ei olnud ohjade taga Bungie stuudio, kes oli seda seeriat juhtinud algusest peale (välja arvatud "Halo Wars", mille taga seisab Ensemble Studios).

Bungie aeg oli läbi saanud ning tema saabastesse oli astumas Microsofti enda stuudio 343 Industries.

Muidugi, eelmisel sügisel ilmunud esimese osa uusvariandi ("Halo HD") eest vastutas just viimane, kuid see polnud ju n-ö päris nullist alustamine, seega enesekindlust see ei suurendanud.

Sel suvel näidati "Halo 4" E3-messil jälle, seekord oli näha uusi vastaseid, relvi... ning mingil imelikul kombel ei olnud ma ikkagi päris veendunud, et see on parem kui miskit, mida Bungie kunagi teinud on.

Kuid siis, pisut enne mängu ilmumist, tekkis mul võimalus "Halo 4" soodsa hinnaga endale tellida, seega otsustades pigem hinna, mitte vajaduse või soovi järgi kavatsesin selle endale hankida.

See päev jõudis kohale, mil mäng jõudis minuni ning mõningase mängimise järel pidin tõdema (nagu viimasel ajal kombeks on saanud), et minu eelarvamus oli vale. Kohe väga vale. "Halo 4" võib olla kõige parem "Halo" videomäng eales.

Lugu jätkab, kus see kolmandas osas pooleli jäi - Master Chief ja Cortana lendlevad kosmoses ning eelmise mängu sündmustest on möödunud neli aastat.

Master Chief põõnab jätkuvalt tehisund, Cortana aga on neli aastat teinud mida iganes. Ühel hetkel aga avastatakse nende sihitult hõljuv laev ning Cortana on sunnitud meie kangelase üles ajama.

Ainult loetud hetkede jooksul on Master Chief lahinguks valmis ning taas on ta vastu astumas hulgale Covenanti sõduritele, kes on nende laevale tunginud.

Tuleb välja, et kõik Covenantid kolmandas osas kehtestatud vaherahu ei tunnista, ning õnnetul kombel on suutnud meie kangelased just nende laevastiku otsa sattuda.

Kuid lisaks sellele on nende laev sattunud iidse rassi (Forerunners) planeedi orbiidile ning pärast mõningast segadust jõuavad nad ka selle planeedi pinnale. Seal avastavad nad uusi vastaseid (Prometheans) ning uue ohuallika, mis võib saada inimkonnale saatuslikuks.

Ometigi ei ole Master Chief ainuke inimene võõral planeedil, vaid sinna hädamaandub ka nende abikutse üles korjanud UNSC Infinity, kelle abiga uute (ja vanade) vaenlaste alistamisega algust tehakse.

Väikese lisaloona, mis jookseb põhisündmuste kõrval, uuritakse lähemalt Master Chiefi ja Cortana omavahelist suhet. Kuna "Halo" universumi AI parim enne möödub peale seitset aastat, ent Cortana eluiga on lausa kaheksa aastat, siis ilmselgelt on mõlemad mures, et see lugu ei lõppe hästi.

Mängu jooksul on näha, kuidas elu lähenev lõpp seksikalt sinise tehisintelligentsi mõistuse aina rohkem ja rohkem sassi ajab ning Cortana teekond hullumeelsuse ja lootusetuse piiril on üpriski huvitav, ent kurb lugu.

Üleüldiselt ei ole lugu "Halo" seeria puhul olnud just kõige tugevam külg, kuid seekord on suudetud pastakast välja imeda rohkem kui kunagi varem. Ning seda heas mõttes.

Uute vaenlastega tulevad kaasa ka uued relvad, mis on oma olemuselt väga tõhusad ning väljanägemiselt vägagi stiilsed. Samuti on võimalik ringi sõita ja lennata erinevate sõiduvahenditega ning istuda mecha-ülikonnas ning sedamoodi vaenlaste ridades hävitustööd teha.

Nagu ikka ühele korralikule mängule kombeks, on võimalik valida erinevate raskusastmete vahel, kel aga kõige kõrgem ikkagi veel liiga lihtne tundub, siis lisaks on võimalik aktiveerida ka "pealuid," mis modifitseerivad mänguelamust, andes vastastele rohkem elusid või vähendades mängija relvade tõhusust ning muud säärast.

Ise loobusin võimalusest ning eks oli tegu ka õige otsusega, sest ilmselgelt olin pisut roostes ning vahel esines olukordi, kus Normal-tasemel sain alguses ikka päris mitu korda surma maitsta.

Õnneks on võimalik, juhul kui mäng liiga raskeks osutub ja surm liiga lihtne tulema on, abiks kutsuda ka sõpru, sest kampaaniat on võimalik läbida lausa nelja inimese koostöös.

Maksimaalselt neli inimest mahutab ka Spartan Ops - uus väikeste kõrvalmissioonide kogum, mida seob ka eraldiseisev lugu.

Kuus kuud pärast põhiosa lõppu saadetakse grupp noori spartalasi erinevatele missioonidele, mille eesmärk reeglina on tappa vastased ja hävitada mingisugune antenn, generaator või muu vasta seadeldis, mis nende jaoks pinnuks silmas on.

Individuaalselt on missioonid üpriski lühikesed ning valdavalt on kasutatud kampaaniast tuttavaid kaardijuppe, kus need aset leiavad.

Erinevad missioonid või pigem peatükid on jagunenud episoodideks, mida nüüd igal nädalal juurde lisatakse, seda lausa kuni kümne nädala jooksul pärast mängu ilmumiskuupäeva. Kirsiks tordi peal võib pidada seda, et uued episoodid on täiesti tasuta allalaetavad.

Loomulikult ei saa me aga üle ega ümber "Halo" seeria ühest firmamärgist, milleks on mitmikosa.

Minu varasem kogemus "Halo" mitmikmängude osas piirdub eelkõige kolmanda osaga, kus sai omal ajal käputäis matše proovitud. Ometigi ei olnud see midagi põhjapanevat, et ennast mingiks eksperdiks pidada.

Sellegipoolest ei hüpanud ma pea ees tundmatusse vette, sest üldpildis on see ikkagi vana hea "Halo". Muidugi, muutusi on olnud, astutud on väike samm callofduutilikuma suuna poole ning nüüd on võimalik enne alustamist oma eelnevalt komplekteeritud varustust valida.

Samuti teenib mängija punkte, mille eest on võimalik avada uusi relvi, lahingvarustust ning muud nipet-näpet. Ka saab väiksemat pudi-padi ka leveldamise eest.

Mõnusal kombel jagavad mitmikmäng ja Spartan Ops sama süsteemi, seega on võimalik mõlema kaudu punkte teenida, mis kokkuvõttes ühele ja samale n-ö kontole kasu toovad.

Mänguliike on mitmeid erinevaid, on nii igasuguseid tavalisi deathmatch-tüüpi matše, lipurööv, maa-ala vallutamine ja muud säärast. Valikuid on piisavalt palju ning sealt peaks leiduma midagi igale maitsele.

Ise kobasin veidike ringi ning lõpuks leidsin sellise variandi, nagu Flood, kus peab ennast kaitsma Floodi kehastavate mängijate eest, et mitte ise nende ridadesse astuda. Ning kui see siiski juhtub, siis tuleb ise jahimehe rolli astuda. Suhteliselt lihtne konseptsioon, ent ülimalt lõbus. Naljaka lisana on võimalik abiatribuudina kasutada langenuid vastaseid teabagivaid hologramme.

Visuaalsele poolele võib ainult kiitust anda, sest "Halo 4" võib väga vabalt olla üks kõige ilusama väljanägemisega Xbox 360 mäng üldse.

Kogu mängu jooksul ei esinenud ekraanil mitte mingisuguseidki tõrkeid ning kogu tegevus oli väga sujuv. Ka vaheklippides ei esine probleeme, pigem vastupidi - inimesed näevad väga tõetruud välja ning on näha, et konsool hakkab oma lõppfaasi jõudma, sest ilmselgelt on pigistatud temast välja kõik, mis vähegi võimalik. Ning nagu juba öeldud, tehtud töö on suurepärane.

Levelite ehitus on samuti päris eeskujulik, olles pidevalt piisavalt varieeruv, et mitte langeda sarnase rutiini ohvriks nagu esimese osa Library, mis on vist üks vihatumaid leveleid üldse kogu seeria ajaloos.

Peategelaste hääletorud ei ole muutunud, jätkuvalt on nende selja taga Steve Downes ning Jen Taylor, kes teevad oma tööd hästi. Eriti muidugi Taylor, kelle tegelaskujus on humoorikal kombel rohkem inimlikkust kui Master Chiefil ning seda tuuakse ka stsenaariumis välja.

Üks sõber pidas dialoogi "juustuseks", kuid ise vaidleksin pigem vastu. Tõsi, Master Chief võib kohati tunduda selline ebalev ning juustune, ent see just sobis tema tegelaskujuga kokku - täiuslik sõdur, ent oskamatu suhtleja. Lisaks kõlab väga hästi meeleolukas muusikaline kujundus.

Kogu mu eelnev jutt on olnud üldiselt positiivne, kuid kas oli ka midagi, mis absoluutselt ei meeldinud? Kui aus olla, siis mitte eriti.

Tõsi, võiksin ju kurta, et kapaania oli pisut lühikesevõitu, koosnes ta kaheksast erinevast peatükist, mis kokku võtsid kuskil kaheksa tunni jagu aega. Ning kuigi on juba ammu teada, et tegu on uue triloogia esimese osaga, siis ehk oleks võinud lõpp olla pisut lõplikum või natuke paremini välja toodud, ent kõik see tundub ülejäänud paketi kõrval niivõrd tähtsusetu.

Kogu mäng on loodud sellise armastuse ja hoolega, et neid pisiasju on raske 343 Industriesile pahaks panna. Saapad, mida nad täitma pidid, olid üpriski suured, ning nad said sellega hakkama.

Bungie' loodud universum oli suurepärane ning nüüd on 343 saanud hakkama millegi imelisega. Nad on ületanud kõik lootused ja ootused, näidates et nendes ei ole põhjust kahelda.

"Halo 4" on kindlasti üks parimaid, kui mitte parim, "Halo" mäng kogu seerias ning suure huviga jään ootama järgmist osa. Xboxi omanikele on see kohustuslik pakett, mis sisaldab endas niivõrd palju, küsides mängijalt ainult aega. Kui ma kasutaksin punktisüsteemi, siis saaks "Halo 4" maksimumi võimalikust summast.