Kui telefoni paigaldada nii Eesti kui ka Soome koroonaäpp, siis töötab ainult üks. Miks?

 (23)
HOIA äpis on end nakatunuks märkinud 11!
Kui telefoni paigaldada nii Eesti kui ka Soome koroonaäpp, siis töötab ainult üks. Miks?
Illustreeriva tähendusega pilt koroonaäpist (Foto: Pixabay / Gerd Altmann)

Kas oled märganud, et erinevate riikide koroonaäppe ei saa korraga samas nutiseadmes kasutada?

Forte kirjutas aprillis, et mitmed riigid võtavad kasutusele nn koroonaäppe, mis annavad kasutajatele teada COVID-19 levikust nende ümbruses.

Sellest, et taoline rakendus valmib ka Eesti jaoks, kuulsime aga alles juulis ning allalaaditavaks muutus see iseseisvuspäeval ehk 20. augustil. Selle nimi on HOIA.

31. augustil muutus kättesaadavaks ka Soome ametlik koroonaäpp Koronavilkku (ee Koroonavälgatus) ja peagi märkasid inimesed huvitavat asja – kui üks neist kahest koroonaäpist paigaldada, siis teine samas nutiseadmes töötada ei saa.

Paigaldada võib mõlemad, kasutada saab üht. Äpp annab selle kohta ka hoiatuse. Miks see nii on? Võib ju juhtuda, et kui inimene liigub ühes riigis, võib ta soovida enda seadmesse mitu eri koroonaäppi paigaldada, et neid vastavalt asukohale pruukida.

Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse (TEHIK) e-teenuste juht Tanel Tera selgitas Forte: „HOIA äpp kasutab lähikontaktide tuvastamiseks ehk telefonidega koodide vahetamiseks Google’i ja Apple’i poolt arendatud lahendust GAEN. See lahendus näeb ette, et telefonis tohib olla ainult üks riiklik koroonaäpp. HOIA töötab ainult Eestis ja Soome äpp ainult Soomes.

Seotud lood:

Piirideülene koroonaäppide koostoimimine on hetkel Euroopa Komisjoni poolt välja töötamisel ja loodetavasti selle aasta lõpuks ka valmib.“

Milleks üldse selline piirang? Tera: "Kuna maailmal ei ole sellist koostöökogemust koroonaäppide arendamisel, siis tuleb reeglites enne kokku leppida. Selline koostööplatvorm on Euroopa Komisjoni poolt hetkel kavandamisel.

Hetkel on meie soovitus, et inimesed kasutaksid igas riigis just selle riigi rakendust, sest nii saab tuvastada sealseid lähikontakte. Nakkuse kinnituse ja teavituse saamine on seotud sellega, kus inimesele test tehakse. Eestis tehtud testi vastust ei saa kasutada teiste riikide äppides.

HOIA äppi on hetkel alla laaditud üle 80 000 korra ja nakatunuks märkinuid on 11. Kuna HOIA on arendatud inimeste privaatsust austava rakendusena, siis ei ole meil võimalik öelda, kui palju lähikontaktsete teavitusi on laiali saadetud.“

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!