Ettevaatust, sinu YouTube'i-video reklaamiraha võib tasku pista hoopis veebipätt!

 (5)
Ettevaatust, sinu YouTube'i-video reklaamiraha võib tasku pista hoopis veebipätt!
Wikimedia Commons, kasutaja SCBY

Paljud YouTube´i postitavad inimesed ei teagi, et nad võivad selle eest Google´ilt reklaamiraha saada.

Paljud teenivad aga netis reklaamiraha oma populaarsete videote eest ja neid nimetatakse juutuuberiteks. Kuid on veel üks seltskond - copyrighter'id, kes märgistavad populaarseid kassivideoid või lihtsalt tuntud vaatamisväärsustest tehtud amatöörklippe ja väidavad nende autoriõiguse endale kuuluvat, kirjutab AM.ee.

Tavakasutaja ei pruugi sellest teada saadagi, sest YouTube jätkab nende videote näitamist, kuid sinna juurde näidatavate reklaamide eest läheb raha hoopis kellegi teise arvele.

Eesti tuntuimate vaatamisväärsuste - Taevaskoja, Keila joa või mõne muu paiga - filmimisel võib pärast selle video internetti üleslaadimist saabuda postkasti teade, et selle video mõne stseeni autoriõigused kuuluvad hoopis kellelegi teisele.

Näiteks alloleva video, mis on filmitud 100% oma kaameraga ja omast käest, autoriõiguse väidab enda oma olevat Сергей Переверзев (vene estraadilaulja), kelle autoriõigusi esindab üks tundmatu Taani firma Danmark Music Group:

Seotud lood:

Autoriõigusi puudutav klipp algab hetkest 1:09 ja kestab 1:47-ni. Nagu näha, on tegemist tüüpilise võttega mererannast (antud juhul Meremõisa rannast Harjumaal), mille võib üles võtta iga puhkuse-amatöörvideotegija.

Kas tegemist on tahtliku pettusega või arvutavad Google´i copyright-algoritmid igasuguse sarnase video automaatselt autoriõiguste rikkumiseks, pole teada.

Mõned aastad tagasi kirjutas Wired, et seesugune petuskeem autoriõiguste endale kahmamisega on üsna levinud ja netipätid teenivad populaarsete kassivideote enda omaks deklareerimisega suuri kasumeid.

Google aga ei võta midagi ette, sest see on autorite omavaheline asi. Google lubab asja menetleda 30 päeva ja seega võib võõrast videot tervelt kuu aega keegi teine enda omaks pidada.

Google kipub olema pigem Copyright Owner'ite poolt, sest kunagi tehti sarnasuste leidmise süsteem selleks, et maailma suurkorporatsioone aidata piraatvideote leidmisel.

Kuid nüüd saavad ka pisemad tegijad võrrelda oma videosid mustritega, mis langevad kokku YouTube´i üleslaaditud klippidega. Kui algoritm tuvastab sarnasuse, on video "omanikul" õigus valida, kas ta laseb selle video edasi YouTube´i jääda, kuid korjab reklaamiraha endale, või suletakse video, halvemal juhul ka video omaniku konto.

Kassivideote ülespostitajad on siis küll üllatunud, aga kui keegi nende video pealt raha teenib, siis pole katki midagi. Vähemalt kassivideo teadmatuses postitaja jaoks.

Äri on üsna riskivaba, sest kui ka kassivideo omanik märkab, et keegi on täiesti alusetult tema klipi enda omaks tunnistanud ja protestib, loobub tavaliselt netipätt oma õigusest ja kassivideo omanik saab täieliku kontrolli oma video üle tagasi, sealhulgas ka võimaluse reklaamirahasid saada.

Kuid selliseid tagasinõudjaid on vähe ning sajad või tuhanded populaarsete videote omanikud jäävad teadmatuses oma rahast ilma, nende asemel pistab tulu tasku keegi teine.

Seesama Danmark Music Group peab enda omaks veel ka näiteks Ilumetsa meteoriidikraatrite juurde viiva matkaraja ääres olevate puuskulptuuride filmimist ning Keila-Joa pargis filmitud videot.

Programm, mis aitab sisu omanikel leida piraatkoopiaid, kannab YouTube´is nime Content ID ja sellega igaüks liituda ei saa. Küll saab aga liitunu nõuda autoriõigust igasugustele videotele, mis vastavad automaat-tuvastuse reeglitele (ja ka ise neid suvaliselt välja valida).

Google soovitab ausalt deklareerida endale kuuluvat sisu, kuid see on vaid soovitus. Kes tahab, deklareerib rohkem, kes tahab, venitab 30 päeva õigustest loobumisega. Midagi ja natuke on Google eelmise aasta lõpul ka tegelike autorite kaitseks ette võtnud.

Veel lisalugemist siit ja siin on ka üks YouTube´i poolne hiljutine kommentaar.