Eestis saab nüüd kaabli-internetti kiirusega kuni 1 Gbit/s

 (44)
Eestis saab nüüd kaabli-internetti kiirusega kuni 1 Gbit/s
(Foto: tootja)

Telia tõi Eestisse "gigabiti-ajastu". Esmakordselt saab nii kodu- kui ka ärikasutaja tellida kuni 1 Gbit/s kiirusega kaabliga internetiühendusega, kusjuures see lagi kehtib nii nii alla- kui ka üleslaadimisel.

Sellised kiirused pole vajalikud mõistagi kogu aeg, vaid nn tipphetkedeks, kui mitmed seadmed sama ühendust kasutavad, näiteks 4K sisu striimivad ja faile alla laadivad. Tulevasel 8K ajastul eriti, iseasi, millal see meie õuele jõuab.

Netflixi 4K striimi nautimiseks oleks vaja näiteks 25 Mbit/s ühendust.

Telia pakub teenust seal, kuhu nende optiline kaabel ulatub - esialgu 40 000 kliendile ja hiljem kõigile 300 000 aadressile Eestis. Telia klient võib juba täna Iseteenindusest vaadata, kas saab selle tellida.

Telia ei keskendu siiski vaid optilisel kaablil põhineva Tulevikuvõrgu arendamisele, vaid panustab ka praeguste vasetehnoloogiate uuendamisele.

Üks olulisi samme on alates sajandivahetusest kasutatud ADSL-i väljavahetamine. Plaan on seda kasutavad kliendid 2020. aastaks optilisele kaablile, vaseühendusel põhinevatele tehnoloogiatele VDSL2+ ja G.Fast või raadiosidel põhinevale F4G-le kolida.

Telia on ainus sideoperaator Eestis, kes pakub Tulevikuvõrgus sümmeetrilisi kiirusi, mis tähendab, et interneti üles- ja allalaadimiskiirused on sama suurusega.