Eesti koroonaäpp maksis 30 000 eurot

 (76)
Eesti koroonaäpp maksis 30 000 eurot<o:p></o:p>
Kuvataõmmis

Eesti koroonaäpi HOIA loomine läks riigile maksma kõigest 30 000 eurot, kuna kõik arendustega seotud tööd tegid partnerettevõtted ära oma kuludega ning tellida tuli vaid turvaanalüüs.

Sotsiaalministeeriumi arendusüksuse TEHIK e-teenuste juhi Tanel Tera sõnul panustasid viimase poole aasta jooksul HOIA äpi arendusse tasuta 12 ettevõtte eksperdid.

„Ühtegi arvet nad selle eest ei esitanud, seega on arendamise eelarve 0 eurot," ütles Tera.

Ainuke kulu on niisiis seotud turvatestidega, mis telliti selleks, et äpp vastaks kõigile tänapäeva turvanõuetele.

„Eesmärk oli teha põhjalik koodianalüüs, et välistada nõrkused rakenduse koodis ning välistada võimalused küberrünnakuteks ja andmeleketeks. Selliste riskide maandamiseks telliti arendusega mitte seotud osapoolelt sõltumatu turvaaudit, mille maksumus oli 29 088 eurot," ütles Tanel Tera.

Rakendus loodi sotsiaalministeeriumi, tervise ja heaolu infosüsteemide keskuse, terviseameti ning 12 Eesti ettevõtte - Cybernetica, Fujitsu Estonia, Guardtime, Icefire, Iglu, Mobi Lab, Mooncascade, Velvet, FOB Solutions, Heisi IT OÜ, Bytelogics ja ASA Quality Services OÜ koostöös. Lisaks aitas rakenduse arendamisel kaasa Šveitsi DP-3T projektimeeskond, kelle loodud lahendus on Eesti rakenduse aluseks.

Rakenduse peamine funktsioon on kasutajat teavitada, kui ta on olnud lähikontaktis COVID-19 nakatunuga. Rakendus muutus allalaaditavaks 20. augustil ning seni pole kellelgi sellest kasu olnud - ennast on äpi kasutajaks registreerinud paar koroonahaiget, kellega teised äpikasutajad pole lähikontaktis sattunud olema.


Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!