Venemaa tahab sõduritel sotsiaalmeedia ära keelata, sest nutikauged soldatid tekitavad sõjaväele ja poliitikutele hulgaliselt peavalu

 (72)
Venemaa tahab sõduritel sotsiaalmeedia ära keelata, sest nutikauged soldatid tekitavad sõjaväele ja poliitikutele hulgaliselt peavalu
Kuvatõmmis vene sõduri Instagramist, kes oli enne magamaminekut teinud nunnu postituse. Pildiga jagas ta aga kogemata oma asukohta, mis näitas, et ta asub Ukrainas.Foto: Instagrami kuvatõmmis/Ars Technica

Sotsiaalmeedia ei ole sõjaväe jaoks probleem mitte ainult selle pärast, et soldatid seal mõttetult aega surnuks löövad, vaid ka seetõttu, et lohakalt tehtud postitused võivad üksuste taktikalist infot reeta.

Nii ongi Venemaa Riigiduumasse jõudnud eelnõu, mille eesmärgiks on kärpida sõdurite sotsiaalmeediakasutust, vahendab Ars Technica. "Teenistuses olijatel on keelatud Internetti ja massimeediumitesse postitada informatsiooni, mis kirjeldab, millises väeosas nad on, millised on nende teenistusülesanded ja paiknemine, samuti on keelatud teiste üksuste taktikalise informatsiooni avaldamine, välja arvatud juhtudel, kus seda lubavad Vene Föderatsiooni õigusaktid," seisab eelnõus.

Eelnõu loojate sõnul on näha, et teiste riikide eriteenistused koguvad Internetist ja sotsiaalmeediast Vene armee väeosade kohta hulgaliselt informatsiooni ning sõjaväelaste sotsiaalmeediakontode suhtes on näha kõrgendatud huvi. Poliitikute sõnul võimaldab info lekkimine sõjaväelasi psühholoogiliselt mõjutada, lisaks saab teabe abil mõjutada avalikku arvamust Vene Föderatsiooni välispoliitikasse.

Seotud lood:

Probleemi on üritatud lahendada ka sõjaväe-eeskirjade kaasajastamisega - 2017. aastal lisandus sinna klausel, mis ütleb, et kõigil sõjaväelastel peaks asukoha jagamine nutitelefonis olema välja lülitatud. Sotsiaalmeedias hulgaliselt levivad fotod ja postitused vene sõjaväelastest, kelle piltidel on juures geolokatsioon, näitavad, et sõdurid eeskirju väga rangelt ei järgi.

Üks kuulsamaid juhtumeid on seotud Sanja Sotkiniga (vt. fotot) - sõjaväelane postitas endast asukohaga fotod Ukrainas samal ajal, kui Venemaa väitis, et nende sõdureid piirkonnas ei ole. Lisaks sellele on sotsiaalmeedia näiteks reetnud, et Ukrainas tegutsevad Venemaa eriväelased.