Venemaa kavandab James Bondi stiilis radarnähtamatut laevastikku!

 (31)
Kunstniku nägemus Zumwalt-klassi hävitajast DDG 1000 USA mereväele. Venemaal on kavas sama?
Kunstniku nägemus Zumwalt-klassi hävitajast DDG 1000 USA mereväele. Venemaal on kavas sama?

Venemaa on teatanud plaanidest ehitada Bondi-filmist tuttavale sarnaste, radareile peaaegu nähtamatute stealth-laevade armaada. Teadaannete kohaselt alustavad Venemaa insenerid kuni 16 uue, rikkaliku relva-arsenaliga varustatud hävitaja konstrueerimist järgmise 20 aasta jooksul.

Vene ajaleht Pravda kuulutas, et nähtamatust laevastikust kujuneb riigi mereväelise mõjuvõimu selgroog. Kõik alused varustatakse suundrakettide, õhutõrjerakettide, meretõrjerakettide ja torpeedodega, teatas uudistekanal Fox News.

Uut tüüpi laev on sedavõrd suurel määral kohandatav, et võib välja vahetada kolm olemasolevat eri tüüpi alust. Venemaa relvatööstusega seotud allikas rääkis ajalehele Izvestija: „Tänu uuele tipptehnoloogilisele riistvarale edestab see soorituselt suuri allveetõrjelaevu, samas kui selle ründe- ja õhutõrjesuutlikkus ületab praegu kasutusel olevate hävitajate ja juhitavaid rakette kandvate ristlejate oma.“

Teadaandele eelnes USA F-22 Raptori Vene versiooni, uue radarnähtamatu stealth-lahingulennuki avalikustamine. Lennukit Suhhoi T-50, mida Venemaa arendab koostöös Indiaga, esitleti esmakordselt tänavu augustis, vahendab The Daily Mail.

Ekspertide hinnangul tuleks viimatisse teadaandesse suhtuda skeptiliselt, kuna Venemaa võib püüda selle toel lihtsalt oma uut tehnoloogiat reklaamida.

Samuti kahtlevad nad, kas hävitajat — mille veeväljasurve võib küündida 9000 tonnini — saab üldse nähtamatuks muuta.

„Suurem osa tänapäeval ehitatavatest sõjalaevadest on varustatud suuremal või väiksemal määral radarnähtamatust pakkuvate võimalustega,“ kinnitas USA mereväekolledži professor James Holmes.

Sama õppeasutuse USA-Venemaa-uuringute rühma juhataja Thomas Fedyszyn lisas: „Nad üritavad seda parseldada Indiale, Vietnamile, Indoneesiale. Turundusest huvitatud osapoolena on nad sisuliselt kohustatud vastavaid väiteid esitama.

Ei usu, et see alus teeb revolutsiooni pealvee-sõjanduses. Tõenäoliselt pole tegu sellise murrangulise stealth-tehnoloogiaga, mis aluse igale aparaadile igal ajal nähtamatuks muudaks.

Kõik ettevõtted, mis tänapäeval laevu ehitavad, modifitseerivad kere nurki nii, et alus ei muutuks radarimajakaks. Meil praegu ehitatavad laevad on radareile nähtamatumad kui iial varem.“

Juba on Venemaa kasutusse võtnud teise, radareile osaliselt nähtamatu korvett-klassi aluse Stereguštšii, mida arendati eraldise projekti 201380 raames.

Mereväe juhtivorganid kavatsevad 30 seesugust alust varustada 100-mm kahurite ja meretõrjerakettidega SS-N-25 Switchblade ning panna need patrullima nii Venemaa rannikumeresid kui nafta- ja gaasilaevatus-marsruute.

Aluste tippkiiruseks on 27 sõlme; 100-liikmeline meeskond haldab mitmesuguseid õhukaitse- ja allveetõrje-süsteeme.

Ka USA on radarnähtamatuid laevu arendada püüdnud, ent ameeriklaste mudel Sea Shadow ei jõudnud 110 miljoni dollari suurustest arenduskuludest hoolimata kunagi masstootmisse.

Too iseloomuliku välimisega alus oli eeskujuks ka stealth-laevale, mida James Bondi sarja filmis „Tomorrow Never Dies“ pruukis maailma valitseda ihkav meediamogul.

Sea Shadowi prototüüp seisab praegu aga dokis San Diegos California osariigis ilma, et isegi meremuuseumid selle vastu erilist huvi üles näitaksid.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.