USA õhuväe luurekopter pistis omapäi plehku

 (17)
Northrop Grumman MQ-8B Fire Scout. Foto Northrop Grumman
Northrop Grumman MQ-8B Fire Scout. Foto Northrop Grumman---

Mehitamata lennukid on mõeldud inimeste poolt juhitavatena, ent programmeeritud teatud määral ka iseseisvaid otsuseid vastu võtma. Üks kopteridroon hakkaski USAs Washington DC kandis omapäi mõtlema ning lendas linna õhuruumi.

Northrop Grumman MQ-8B Fire Scout’i tabas ametlike teadete kohaselt tarkvaraprobleem, mis masina lolliks ajaks ning pooleks tunniksjuhitamatuks muutis, vahendab New York Times. Pealinnast jõudis masin lennata 64 km kaugusele. Intsidendi tulemusena võeti ka kõik ülejäänud kuus taolist drooni katselendude graafikuist maha ning nüüd tehakse juba teste nende iseenesliku hävitussüsteemi ehk iselõhkemise asjus.

Fire Scout’id suudavad lennata kuni 6 km kõrgusel ning kiirusega kuni 125 sõlme. Antud juhul ole tegemist puhtalt vaatlusmissiooniga, lennumasin tulirelvadega varustatud polnud. Droonide üle kontrolli kadumine polevatki sõjaväe sõnul nii harv juhus, seda on tulnud mitmeid kordi ette nii Iraagis kui Afganistanis. Los Angeles Times’i sõnul on alla kukkunud umbes 80 doorni tekitades kokku 80 miljonit dollarit kahju.