USA armee värbab maamiiniküttideks Tansaania rotid

 (10)
Hea miinininaga rotid on inimeste suhtes tundehelded. Foto Yasuyoshi Chiba, AFP
Hea miinininaga rotid on inimeste suhtes tundehelded. Foto Yasuyoshi Chiba, AFPScanpix

Tansaania on riiki Aafrika ida-rannikul, mis avaldas hiljuti muljet Ühendriikide sõjaväe ekspertidele. Ent mitte inimeste ega teadustarkuste, vaid hoopis üsna suurte rottidega, kel, nagu selgub, on suurepärased ninad maamiinide väljanuuskimise peale.

USA sõjaväelane John Ringquist selgitas oma esimestes muljetes tulevastest miininuuskuritest, et tegemist on äärmiselt armaste ning inimsõbralike elukatega. „Nad tulevad ja istuvad sulle õlale ning keerutavad saba hellalt ümber kaela,“ rääkis mees Defense News’ile. „Neile meeldib ka inimeste sõrmi lakkuda,“ veendus Ringquist Aafrika rottide koduloomalikus käitumises.

Tansaania rotid saavad miiniotsimise töö eest tasuks toitu, eelistatavalt banaanipastat. Miiniväljadel on neil koerte ees ilmne eelis: nende kaal ulatub vaid mõne kilogrammini, nii et isegi kui nad miinidele astuvad, ei pane nende mass lõhkekeha plahvatama.

Noid rotte koolitab kohalik organisatsioon nimega APOPO juba sünnist saati ning miiniotsimise kõrval suudavad loomakesed tunda ära ka tuberkuloosi põdeva inimese ning leida rusude alla jäänud isikute juurde tee. Kui näiteks maavärinale järgneva katastroofilise jalulesaamise perioodi alguses läheb tuberkuloosi tuvastamiseks võimelise välilabori sisustamiseks teinekord terve nädal, siis Tansaania rotikesed suudavad tõve põdeja hetkega ära tunda.

Tansaania piirialad on nimelt maamiine täis ning seal käibki rottide koolitamine. Loomadele antakse nuusutada lõhkeainet TNT ning suunatase nad siis miiniväljadele analoogseid aroome jahtima. Peagi näiteks ehk Iraagis teenistuskäiku alustavate (kui kõik hästi läheb) näriliste ainus miinus on nende jõudlus: päevas suudetakse analüüsida vaid 80-90 ruutmeetrit miinivälja. Noh, aga siis tuleb ju lihtsalt suurem parv loomakesi väljale lasta! Koertega võrreldes vajavad nad oluliselt vähem toitu ning seega on neid ökonoomne üleval pidada.

Seotud lood:

Jälgi EkspressAuto uudiseid ja artikleid ka Twitteris!

Oma sõiduki müügikuulutus pane portaali MÜÜ! Kuulutuse lisamine on tasuta!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.