Unustage hauarahu: Selline on Peruust leitud kuningannade hauakompleks

 (13)

Peruu kultuuriminister avaldas mõne aja eest sensatsioonilise teadaande puutumatu hauakambri leiust pealinnast Limast põhjas. Leidu hoiti mõnda aega täielikus saladuses, et välistada hauaröövlite võimalikku külaskäiku.

Vahendab ajakiri Imeline Ajalugu

“Ma olen vaevelnud painajate käes, mõeldes võimalusele, et info mingil moel lekib,” ütles leiu avastamises osalenud Poola arheoloog Milosz Giersz. Hauakambri leidmiseks kasutati aerofotosid ja georadarit, mis annab ülevaate suurte alade pinnase geoloogilisest ehitusest.

Uurimistöö tulemusel leiti 30 tonni kivimipinnase alt hauakamber, milles oli umbes 60 muumiat. Esmasel hinnangul on kolm neist kunagise wari kultuuri kuningannad, paljud teised aga surnud inimohverdustel.

Kuningannad olid maetud koos vähemalt 1000 väärisesemega, muu hulgas oli kullast ehteid, hõbedast jooginõusid ja keraamikat. Wari tsivilisatsioon ehitas 8.-9. sajandil üles riigi, mis hõlmas suure osa tänapäeva Peruu territooriumist. Selle Lõuna-Ameerika kultuuri kohta polnud teadlastel seni palju teavet eelkõige seetõttu, et nappis arheoloogilisi leide.