Ulme saab tegelikkuseks: mutantkitsede piimast lüpstud siid muudab inimnaha kuulikindlaks

 (34)
Ehkki esmapilgul meenutab pilt halvasti joonistatud tulnukat, kujutab see tegelikult tipptehnoloogilist tehisnahka, mis suudab isegi kuule peatada
Ehkki esmapilgul meenutab pilt halvasti joonistatud tulnukat, kujutab see tegelikult tipptehnoloogilist tehisnahka, mis suudab isegi kuule peatada

Uurijad muundasid kitsed geneetiliselt andma piima, mis sisaldab ohtralt sama valku, mida leidub ka ämblikusiidis. Välja lüpstud piimast saab kedrata ja kududa materjali, mis on terasest kümme korda tugevam. Seejärel saab materjali sulandada kokku inimnahaga; tulemus peaks teadlaste lootuste kohaselt olema piisavalt vastupidav peatamaks isegi tulirelva kuuli.

Hollandi uurija Jalila Essaidi ütles, et ämblikusiidi-projekti nimeks on .22-kaliibrise vintpüssikuuli kaalu ja kiiruse järgi pandud „2.6 g 329 m/s“. Hollandis kriminalistilisele genoomikale pühendunud ettevõttes Forensic Genomics Consortium töötav teadlanna ütles, et eesmärgiks on asendada meie nahas leiduv keratiin ämblikusiidiga, vahendab The Daily Mail.

Arendustöö esimeses järgus kasvatatakse kiht tõelist nahka ümber kuulikindlast nahast proovipaiga, mis võtab aega umbes viis nädalat.

Videos, mille uurijad YouTube’i laadisid, on näha, kuidas kahest materjalist valmistatud objekti tulistatakse kuuliga.

Essaidi sõnul muudab nende projekt ulme tegelikkuseks, ehkki katsete tulemused pole veel kaugeltki täiuslikud. Ta ütles, et siidi on sõjategevuses kasutatud juba iidsetest aegadest peale; Tšingis-Khaan oli kunagi eraldanud kõigile oma ratsameestest sõdalastele siidist vestid, kuna siidriiet tabanud nool ei murdu, mis tähendab, et selle saab kehast välja sikutada.

Seotud lood:

„Kujutlege ämblikusiidist vesti, mis suudab peatada kuule — Tšingis-Khaani aegsete vibunoolte tänapäevaseid vasteid,“ ütles ta.

„Nüüd mingem veel ühe sammu võrra edasi. Milleks vaevuda valmistama vesti: kujutlege, et keratiin — valk, mis annab inimnahale selle vastupidavuse — asendatakse organismis ämblikusiidi-valguga. Selleks pole vaja muud kui liita ämblikusiidi tootvad geenid inimese genoomile: tulemuseks oleks kuulikindel inimene.

Ütlete, et see on ulme, teaduslik fantastika? Võimalik, ent ometi saame ämblikusiidist kuulikindlat maatriksit katseklaasis valmistatud inimnahaga sulandades aimu sellest, milliseks taoline transhumanistlik idee tegelikkuses kujuneda võiks.“

Kuulikindlad vestid on olnud kasutusel juba aastakümneid, ent kuule peatav nahk on seni jäänud ulmekirjanike pärusmaaks. Kõige kuulsam kuulikindel tegelane on tõenäoliselt koomiksi- ja filmisangar Superman ehk Terasmees, kelle nahapinnalt kuulid lihtsalt tagasi põrkavad.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.