Tuberkuloos käib inimese kannul juba 70 000 aastat

 (10)
Tuberkuloos käib inimese kannul juba 70 000 aastat
Inglise kunstniku Richard Tennant Cooperi 1912. aasta akvarellil varitseb tuberkuloos noort naist. Foto: R. Cooper/Wellcome Images

Igal aastal sureb tuberkuloosi ligi kaks miljonit inimest. Tuberkuloositekitaja ning inimese evolutsioon on tihedalt seotud juba kümneid tuhandeid aastaid.

Šveitsi troopikameditsiini ja rahvatervise instituudi teadlase Sebastien Gagneux´ juhitud uurimisrühm kogus tuberkuloosi tekitava bakteri Mycobacterium tuberculosise erinevaid tüvesid ja pani nende geenijärjestuse põhjal kokku mikroobi sugupuu. Vahendab Novaator

Paljud nakkushaigused hakkasid levima koos põllumajanduse ja karjakasvatuse algusega. Tuberkuloos tundub olevat palju vanem. Uurimuse kohaselt pärineb bakter Aafrikast ja on inimesi nakatanud vähemalt 70 000 aastat.

Inimese ja mikroobi evolutsioonipuude kõrvutamisel leidis Gagneux huvitavaid sarnasusi. Kui inimeste arvukus hakkas kasvama, muutusid mikroobid mitmekesisemaks. See viitab, et bakter evolutsioneerus koos inimesega. Olles Aafrikas laialt levinud rändas bakter koos inimestega Mustalt mandrilt välja ja levis ka teistele kontinentidele.

Loe edasi Novaatorist

Seotud lood: