Troonileasumisega aega küll: Tai peab kuninga kroonimisega ootama veel vähemalt aasta


Troonileasumisega aega küll: Tai peab kuninga kroonimisega ootama veel vähemalt aasta
Kroonprints Vajiralongkornil pole mingit kiiret võimule asumisega.Reuters / Scanpix

Tais on kummaline võimuvaakum. Kuningas Bhumibol Adulyadej (kuningana Rama IX) suri 13. oktoobril, kroonprintsi Maha Vajiralongkorni pärimisõiguses pole vähimatki küsimust, kuid ta on troonile asumist järjest edasi lükanud, BBC andmetel nüüd lausa terve aasta võrra.

Tai parlament on alustanud võimu üleandmise tseremooniaid, saates kroonprintsile ametliku kutse troonile asuda, kuid viimane ei kiirusta võimu ülevõtmisega, väidetavalt soovides rahvale anda rohkem aega oma isa leinata. Parlamendi esimees kavatseb lähemal ajal küll kroonprintsiga kohtuda, aga millal see aset leiab, pole päriselt selge.

Tai riigikord on rajatud väga tugevalt monarhile ja arvestades, et eelmine monarh valitses 70 aastat, pole tema jalajälgedesse astumine tingimata kerge ettevõtmine. Kui Maha Vajiralongkorn troonile asub, saab ta titulaarseks kuninganimeks Rama X, aga kasutusele jääks siiski ennekõike Vajiralongkorn. 64-aastane Vajiralongkorn on olnud ametlik kroonprints 1972. aastast alates, aga kroonimistseremooniaga kiirustamine pole ka kunagi Tai komme olnud. Otsustajateks on nähtavasti astroloogid.

Bhumibol Adulyadej (= Rama IX)

Seotud lood:

Viimati tuli riigil troonipärimisega tegelda 70 aastat tagasi, vägagi ebatavalistes oludes, sest toona 20-aastane kuningas Ananda Mahidol (Rama VIII) leiti 9. juunil 1946 oma magamistoast kuuliauk peas ja kuigi juhtunu tunnistati õnnetusjuhtumiks relva käsitlemisel, levisid legendid kuninga mõrvast. Troonile asus tema 19-aastane vend Bhumibol, kes oli viimane isik Anandaga samas ruumis enne selle surma.

Toona järgnes kuninga surmale sajapäevane leinaperiood, alles detsembris 1946 tuhastati Ananda põrm, vahele tuli aga ka 1947. aasta riigipööre, millega sealne valitsus (Bhumiboli vaikival heakskiidul) kukutati ja uue kuninga troonile asumine lükati edasi, astroloogide soovitusel 2. märtsile 1949.

Seni eelistas troonipärija jätkata õpinguid Šveitsis. 4. oktoobril 1948 sattus Bhumibol aga oma Fiat Topolino roolis Šveitsis autoõnnetusse, saades rängalt viga ja troonile asumine lükkus veelgi edasi. Bhumibol krooniti riigi esimese konstitutsioonilise monarhina alles 5. mail 1950, ehk neli aastat pärast venna surma.

Ananda Mahidol (= Rama VIII)

1935. aastal oli troonipärimine veelgi ebatavalisem. Kuningas Prajadhipok, kelle absoluutne võim oli 1932. aasta riigipöörde tõttu asendatud konstitutsioonilise monarhiaga, polnud võimeline parlamendiga koos töötama ja loobus 2. märtsil 1935 troonist.

Parlament kutsus kuningaks monarhi vennapoja, toona üheksa-aastase Ananda, kes aga elas Šveitsis ja ei kavatsenudki niipea kodumaale tulla. Alles 1938 tuli kuningas oma riiki esimesele ja 1945 teisele visiidile, püsivalt Taisse elama asus riigipea alles detsembris 1945 ja juba pool aastat hiljem oli ta surnud.

Ametlikku kroonimistseremooniat korraldada ei jõutudki.

Prajadhipok (= Rama VII)

1925. aasta 25. novembril, kui toonane monarh 44-aastane Vajiravudh raske haiguse tulemusel suri, oleks troon pidanud minema seaduse järgi ta pojale, kuid vaid mõni tund enne kuninga surma sündis ta esimene laps ja see osutus tütreks. Troonile sai ootamatult kuninga vend Prajadhipok (Rama VII), kes krooniti juba 25. veebruaril 1926.

Vajiravudh (= Rama VI)

1910. aastal oli troonipärimine juba märksa rutiinsem. Kuningas Chulalongkorn suri neeruhaiguse tulemusel 23. oktoobril 1910, troonipärimises polnud küsimust ja Vajiravudh (Rama VI) krooniti 11. novembril 1911, veidi enam kui aasta pärast isa surma.

Chulalongkorn (= Rama V)

Chulalongkorn, kes valitses tollase nimega Siiami kuningriiki aastail 1868-1910, on aga kroonitud kuningaks lausa kahel korral. Kui ta isa Mongkut 1. oktoobril 1868 malaariasse suri, oli ka 15 aastane poeg Chulalongkorn raskelt haige ja kroonimine tehti kiirustades 11. novembril 1868, kuninga tervenedes aga juba pidulikult 16. novembril 1873, kuningana kandis ta ka nime Rama V.

Siiami monarhia

Tai kuningate nimekiri algab pihta Sukhothai kuningriigi valitsejatega aastast 1238, praegune Chakri dünastia on valitsenud Siiamit (alates 1939. aastast Taid) aastast 1782. Tiitlit Rama kasutatakse selle valitsejate juures pigem rahvusvaheliste tavade järgimiseks, tegelikult tuntakse monarhe ikka nende oma nime järgi.

Rama I ehk Phra Phutthayotfa Chulalok valitses 1782-1809, Rama II ehk Phra Phutthaloetla Naphalai 1809-1824, Rama III ehk Nangklao 1824-1851, Mongkut (Rama IV) aga 1851-1868. Toona veel kroonimistega eriti pikalt ei viivitatud.