Teise maailmasõja veteranid kutsuti korstnast leitud kirjatuvi salasõnumit dešifreerima

 (47)
Teise maailmasõja veteranid kutsuti korstnast leitud kirjatuvi salasõnumit dešifreerima
AP/Scanpix

Suurbritannia valitsusside peakorteri (GCHQ) ajaloolased pöördusid koodimurdmisveteranide poole, et need osutaksid kodumaale veel viimase teene: dešifreeriksid Teise maailmasõja aegse sõnumi, mis leiti korstnasse kukkunud kirjatuvi küljest.

Kodeeritud sõnum oli pandud hoolikalt väikesesse punasesse kapslisse, mis oli kinnitatud kirjatuvi külge adressaadini toimetamiseks 70 aastat tagasi, vahendab Daily Telegraph.

Tuvi aga sihtkohta ei jõudnud. Õnnetu lind jäi teel kinni ühte korstnasse ja kadus.

Sõnumi leidis selle kuu algul majaomanik David Martin, kes lammutas Surrey krahvkonnas Bletchingleys maja renoveerimise käigus kamina ja leidis tuvi skeleti.

Ajaloolased usuvad, et tuvi saadeti peaaegu kindlasti teele natside okupeeritud Prantsusmaalt 6. juunil 1944 Normandia dessandi aegu.

Saladuslik sõnum, mis on kirjutatud tundmatus koodis, anti edasi valitsusside peakorterisse Cheltenhami, lootuses, et tänapäevased professionaalsed koodimurdjad suudavad selle dešifreerida.

Nüüd on aga eksperdid tunnistanud, et ei ole suutelised mõistatust lahendama, teadmata rohkem selle krüptograafilisest kontekstist.

Selle tõttu pöörduti pensionil olevate koodimurdjate poole, kes töötasid GCHQ eelkäija Bletchley Parki heaks, ning kõigi teiste poole, kes on töötanud sõja ajal kodeeritud sõnumitega.

Seotud lood:

Need, kes on veel elus, on tõenäoliselt 90. eluaastates, kuid nende mälu võib olla piisavalt hea, et ära tunda kasutatud koodi tüüp ja seletada, kuidas seda dešifreerida.

Leitud sõnum on järgmine:

AOAKN HVPKD FNFJW YIDDC
RQXSR DJHFP GOVFN MIAPX
PABUZ WYYNP CMPNW HJRZH
NLXKG MEMKK ONOIB AKEEQ
WAOTA RBQRH DJOFM TPZEH
LKXGH RGGHT JRZCQ FNKTQ
KLDTS FQIRW AOAKN 27 1525/6

Arvatakse, et tuvi oli teel ülisalajasse Bletchley Parki, mis asub Martini majast vaid umbes 130 kilomeetri kaugusel.

Sõnum saadeti kell 16.45 XO2-le. Aadress XO2 arvatakse olevat pommituslennukite staap ning saatja allkiri sõnumi all on Serjeant (seersant) W Stot.

Ekspertide sõnul on sõna „seersant“ kirjapilt oluline, sest Suurbritannia kuninglikes õhujõududes kirjutati see inglise keeles „Serjeant“, armees aga „Sergeant“.

Briti tuvientusiastid on kutsunud üles autasustama Martini salapärast lindu postuumselt Dickini medaliga, mis on kõrgeim loomadele antav autasu.

Surnud tuvi oli ilmselt rahvusliku tuviteenistuse (National Pigeon Service) liige, millel oli Teise maailmasõja ajal 250 000 linnust koosnev eskadrill.

Tuvid võivad saavutada kiiruse 130 kilomeetrit tunnis ja katta enam kui 1600 kilomeetri pikkusi vahemaid. Arvatakse, et navigeerimiseks kasutavad tuvid Maa magnetvälja.