Šveits arendab Rootsiga tulevikuhävitajat, vastutasuks odavam hange

 (21)
Šveits arendab Rootsiga tulevikuhävitajat, vastutasuks odavam hange
Švetsi vananenud hävitajad F-5 Tiger IIReuters/Scanpix

Šveits otsustas osaleda Rootsi hävituslennuki Saab JAS 39 Gripeni uuendatud versiooni väljatöötamisel. Uue sõjalennuki nimeks saab Gripen NG. Koostöö tulemusena saavad mõlema riigi õhujõud endale praktiliselt identsed hävitaja modifikatsioonid. Programmiga loodetakse säästa lennukite loomise ja sisseostmise pealt. Lisatud video!

Rootslased on arendanud Gripen NG-d juba 2007. aastast. Sõjalennukit luuakse mitmeotstarbeline hävitaja JAS 39C/D Gripeni baasil. Tulevikulennuki prototüüp tegi esimese katselennu juba mais 2008, kirjutab Aviation.

Masina tulevased põhiparameetrid pole veel teada. Eeldatavalt tuleb see oma eelkäijast raskem ja suurema kandevõimega. Samuti saab hävituslennuk uue avioonika, mootorid, relvajuhtimissüsteemid ja radari. Šveitslased on varem juba rääkinud kavatsusest osta 60-80 uut lennukit.

2011. aastal korraldas Bern konkursi 22 uue lahingulennuki tarneks, mis peavad välja vahetama õhujõudude relvastuses olevad vananenud lennukid F-5 Tiger II. Konkursil osalesid Saab, Dassault ja Eurofighter, mis pakkusid vastavalt šveitslastele hävitajaid Gripen, Rafale ja Typhoon. Võitjaks osutus Saab, kuigi ta sai katsetuste käigus kõige vähem punkte.

Šveitsi valitsuse avalduses öeldakse, et Gripen rahuldab täielikult riigi sõjaväelaste vajadusi ja on sealjuures oma konkurentidest odavam.

Alpimaa lootis saada esimese hävitaja juba 2015. aastal, kuid nüüd ühises hävitaja arendusprogrammis osalemise tõttu lükkub tarne kolme aasta võrra edasi. Viimane 22-st Gripen NG-st saadaks 2020. aastal.

Seotud lood:

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.