Suurbritannia soovib USA superhävitajad ümber vahetada

 (12)
lisatud video!
Kaks Lockheed Martini toodetud hävitajat F-35 Lightning II. Foto: Reuters
Kaks Lockheed Martini toodetud hävitajat F-35 Lightning II. Foto: ReutersScanpix

Suurbritannia kaitseministeerium tegi Ameerika Ühendriikidele ettepaneku vahetada peale relvastusse tulekut viienda põlvkonna hävituslennukid F-35 ümber. britid saatsid vastava sisuga kirja Washingtoni Pentagonile, mis omakorda edastas selle USA parlamendile.

Defence News kirjutab, et vastavalt ettepanekule on London valmis Ühendriikidele üle andma kõik talt ostetud hävitajad F-35B ja palub vastu anda sama kogust hävitaja lennukikandjatel baseeruvat versiooni F-35C.

Selleks, et Pentagoni poolt „vastastikku kasulikuks” ja „lisaväljaminekuid mitte vajavana” iseloomustatud vahetus toimuma saaks, tuleb viia sisse 2012. aasta sõjaväelisesse eelarvesse vastavad parandused.

Briti võtsid oktoobris 2010 vastu uue riikliku julgeolekustrateegia, mille raames toimub sõjaliste kulutuste vähendamine. Dokument näeb ette loobumist lühendatud stardi- ja maandumisteekonnaga F-35B’dest ja nende asendamist tekihävitajate F-35C’dega.

Siiski saab saareriik mõninga koguse B versiooni hävituslennukeid, kuna leping nende ostuks oli sõlmitud varem. Juhul kui hävitajate vahetus USAs heaks kiidetakse, siis lähevad ülejäänud F-35B hävitajad USA merejalaväe korpusele.

Algselt kavatses Suuurbritannia kasutada soetatavaid sõjalennukeid uutel Queen Elizabeth-klassi lennukikandjatel, kuna need ei pidanud saama katapulte. Kuid siis otsustati kulude kokkuhoiu nimel varustada lennukikandjad katapultidega ja vahetada F-35 B versioon C vastu ning vähendada nende kogus poole võrra.

Seotud lood:

Täpne ostetavate hävitajate kogus pole teada, kuid see peaks olema algsest 150st väiksem. Üks F-35C maksab umbes 139,5 miljonit USA dollarit.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.