Suur ülevaade: Turule tuleb viienda põlvkonna "Kalašnikov"

 (109)
Suur ülevaade: Turule tuleb viienda põlvkonna "Kalašnikov"
AFP/Scanpix

Vene Födertsiooni relvatootja Ižmaš lubas tänavu hiliskevadel demonstreerida Venemaa kaitse- ja siseministeeriumidele ning relvajõudude peastaabile kuulsa Kalašnikovi automaadi viienda põlvkonna mudelit AK-12. Nagu Udmurtias asuva Ižmaši peadirektor Maksim Kuzjuk teatas, on mõlemad ministeeriumid ilmutanud uue automaadi vastu suurt huvi. Lisatud video!

AK-12 tehasekatsetused algasid juba jaanuaris, nn riiklikud katsetused on planeeritud aasta lõppu. Uut automaati nimetavad tehase esindajad ise viienda põlvkonna Kalašnikoviks. Relva väljatöötamist alustas Ižmaš oma initsiatiivil, juhindudes siiski kaitseministeeriumi tehnilistest nõudmistest, kirutab teadusajakiri Inseneeria.

“2010. aastal andsime me tootjatele üle oma nõudmised uute relvade kohta, alates püstolitest kuni granaadiheitjateni,” ütles kaitseministri esimene asetäitja Aleksandr Suhorukov jaanuaris, “töös on praegu kaks granaadiheitjate projekti ja üks tulirelva projekt. Projektide lõpptähtaeg on 2014. aasta, riiklikeks katsetusteks ei ole aga veel midagi esitatud.”

Uus relv on kohandatud kaasaegsele lahingule

Ižmaši teatel said nad kaitseministeeriumi juhtnöörid siiski alles mullu, ent suutsid sellegipoolest luua sõjaväelaste soovidele vastava uue automaadi. Muuseas, nagu teatas Izvestija, Ižmaši konstruktorid ei näinud kaitseministeeriumi nõudmiste nimekirja, kuna see oli salastatud ja dokumendile ligipääs oli vaid rangelt valitud isikutel. Aasta lõpus algavad riiklikud katsetused peaksid andma selguse, kas kaitseministeerium sõlmib Ižmašiga ostulepingu või hakatakse otsima muid variante.

Seotud lood:

Kui uskuda Ižmaši pressiteenistust, on AK-12 tehnilised parameetrid tunduvalt paremad võrreldes seniste Kalašnikovi automaatidega. Relv ise olevat aga täielikult kohandatud kaasaegsetele lahingutingimustele. Tõsi, kontsern ei täpsustanud, mida nemad või kaitseministeerium nende tingimuste all silmas peavad.

Ühtemoodi mugav nii parema- kui vasakukäelistele

Selge on see, et AK-12 saab olema universaalrelv – selle mudeli põhjal kavatsetakse välja töötada üle 20 erineva modifikatsiooni, mis sobivad kõige erinevamate lahingülesannete täitmiseks. Muuhulgas kavatseb Ižmaš uue automaadi baasil luua ka snaiperrelva, mis vahetab välja seni relvastuses oleva 1958–63. aastatel välja töötatud Dragunovi snaipervintpüssi SVD (Снайперская винтовка Драгунова).

Väljatöötajate sõnul on AK-12 eelkäijatest tunduvalt ergonoomilisem. Automaat on varustatud teleskoopkabaga, mis võimaldab relva täpselt kohandada automaaturi antropomeetriliste iseärasuste järgi. Lisaks on võimalik AK-12 vinnastushoova paigaldada nii relva paremale kui vasakule küljele, mis teeb selle kasutamise nii parema- kui vasakukäelistele ühtemoodi mugavaks.

Kõik automaadi käsitsemis­elemendid on paigaldatud nii, et nendega saab hakkama ka ühe käega, st laskur saab kaitseriivi avada-sulgeda ja tulerežiimi vahetada sama käega, millega ta relva hoiab. Samamoodi ei pea ta automaati tulistamise ajal hoidma kahe käega.

Tuld saab anda kolmes erinevas režiimis

Püssilukusüsteemi ümberehitusega on saavutatud senisest parem lasketihedus. Paraku ei täpsusta Ižmaš, milliseid muudatusi täpselt AK-12 mehaanikas tehtud on. Läinud aasta novembris teatas uue automaadi peakonstruktor Vladimir Zlobin vaid seda, et “relva automaatika töötab varasemast tunduvalt pehmemalt”. Kuidas see aga saavutati, pole teada.

Lukusüsteemi konstruktsioonimuutused võimaldavad AK-12 tulistada kolmes esinevas režiimis: automaattuli, kolmelasulised valangud ja ühekordsed lasud. Ižmaši teatel võimaldab ühekordsete laskude efektiivsust tõsta püssitoru uuendatud konstruktsioon, samuti toru valmistamiseks kasutatud metallitöötlemise uus tehnoloogia.

AK-12 jaoks on välja töötatud ka uued padrunipidemed. Uue relvaga saab kasutada nii 30 või 60 padrunit mahutavaid kandilisi pidemeid kui 95 padruniga padrunikettaid. Uue automaadiga on võimalik kasutada erineva kaliibriga padruneid – alates 5,45 x 39 mm kuni 7,62 x 51 mm.

Kui omad automaati ei taha, müüme piiri taha

Kõige lõpuks on AK-12 varustatud veel Picatinny kronsteinidega (ingl k: Picatinny rail), mille abil saab relva külge kinnitada optilisi, öiseid ja lasersihikuid, kaugusemõõtjaid, granaadiheitjaid ja valgusteid. Kronsteinid asetsevad nii relva peal kui all. Tervikuna otsustasid konstruktorid AK-12 puhul säilitada Kalašnikovi automaadi klassikalise väljanägemise ja kompositsiooni.

Hoolimata AK-12-le hulgaliselt tehtud täiendustest ja konstruktsiooni uuendamisest, ei ilmutanud Venemaa kaitseministeerium Ižmaši uue töö vastu pikka aega kuigi suurt huvi. Sõjaväelased tõid põhjuseks, nagu ei erineks AK-12 põhimõtteliselt teistest Kalašnikovi automaatidest. Milles see põhimõtteline erinevus aga peaks seisnema, ei täpsustatud. Tegelik põhjus võib olla pigem selles, et näiteks 1974. aastal välja töötatud mudeli AK-74 varud ulatuvad Venemaal 17 miljoni ühikuni, Vene armees on aga püssi all mehi vaid miljon.

Teine huvipuuduse (või ettevaatlikkuse) põhjus võis olla selles, et aasta alguses käis Ižmašis veel suur reorganiseerimisprotsess. Ižmaši kontsernist eraldati pankrotimenetluse käigus teaduslik tootmiskoondis Ižmaš. Esimene ei tohtinud seaduse järgi enam sõlmida ühtegi lepingut, teisel polnud aga veel litsentsi.

AK-12 pakub rohkem huvi siseministeeriumile

Küll on aga uue mudeli vastu huvi tundnud Venemaa siseministeerium, kes on tehaselt küsinud ka AK-12 partii katselisse ekspluatatsiooni. Nagu Lenta.ru märgib, on siseministeerium uue relvastuse kasutusele võtmisel tunduvalt edumeelsem kaitseministeeriumist, kes siiamaani on “kinni” AK-74 ja selle modifikatsioonides. Sisekaitsejõududest on aga saanud pea ainuke uuemate mudelite, sh Kalašnikovi “sajanda seeria” (AK-101 kuni AK-108) kodumaine kasutaja. Nii plaanivad siseministeerium ja FSB oma relvastusse võtta ka AK-12.

Muuseas on Ižmaš deklareerinud, et kui neil ei õnnestu Venemaa kaitseministeeriumis ostuhuvi AK-12 vastu äratada, siis nemad hätta ei jää. Tehas teatas, et nende toodetud relvad koguvad üha enam populaarsust välismaal. Seega kui omad AK-12 vastu huvi ei tunne, lähevad need ekspordiks. Muuseas, Kalašnikovi automaadi sajas seeria on väga hästi kaubaks läinud Venezuelas.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.