Soome võtab kasutusele uued naaberriikide luurele suunatud lennukid

 (28)
Kaitseministeerium: Eesti panus NATO luurelennukite hankesse on 2,47 miljonit eurot.
Pilt on illustratiivne.National Pictures

Soome õhujõud on kasutusele võtmas sõjalist luurelennukit, mille eesmärgiks on pealt kuulata naaberriikide sõjavägede sõnumeid.

Soome kaitseministeerium kutsub masinat küll julgeolekut tagavaks seadeldiseks, ent tegemist on Helsingin Sanomate väitel täielikult luurelennukiga.

Masinat kasutatakse väidetavalt signaalluureks, ehk sellega püütakse kinni naaberriikide signaale. Soome kaitsevägi keeldub aga masina kohta täpsemat infot jagamast.

Jälitussüsteem tuumikuks on Hispaaniast pärit transpordilennuki kest, millesse on paigutatud ameerika firma Lockheed Martini toodetud konteiner, mis sisaldab operaatorite hallatavat jälitussüsteemi.

Süsteemi katselennud algavad väidetavalt umbes aasta pärast ning töövalmiks loodetakse süsteem saada aastaks 2015. Selleks ajaks plaanivad soomlased loobuda enam kui 30 aastat vanadest Fokker- tüüpi luurelennukitest, mille riistvara on juba liiga vana.

Uue masina ja selle süsteemide maksuvaba koguhind on 112 miljonit eurot, mis teeb sellest Soome kaitsejõudude ajaloo kõige kallimaa liikuva platvormi.