Satelliidifotod näitavad, et Põhja-Korea tuumakatsemägi võib olla varisemisohtlikuks muutunud

 (9)
Satelliidifotod näitavad, et Põhja-Korea tuumakatsemägi võib olla varisemisohtlikuks muutunud
Mantapsan.Google Earth.

Põhja-Korea on aastast 2006 oma Punggye-ri katserajatises läbi viinud kuus tuumakatsetust. Rajatis asub sügaval 2200 kõrguse Mantapi mäe ehk Mantapsani põues, mis nüüd maavärinatega võrdsetest raputustest väsima näikse hakkavat.

Analüütikutega vestelnud Washington Post kirjutab, et Mantapsan võib vaevelda "väsinud mäe sündroomi" käes. Seda terminit kasutatakse mägede kohta, mille juures on korduvalt maa-aluseid tuumaplahvatusi läbi viidud. Esmakordselt räägiti "väsinud mägedest" külma sõja päevil Nõukogude Liidu tuumakatsete ohvriks langenud pinnavormide puhul.

Väsinud mäe sündroom tähendab, et tuumaplahvatused on hakanud kaljumassi omadusi tõsiselt muutma. Plahvatustega on kaasnenud ulatuslikud mõranemised ja murdumised ning nii kaljude kui ka maalõhede läbilaskvuse tõus. Teisisõnu, mäge on korralikult lõhutud.

Mantapi mäe väsimus on mitmel viisil selgeks saamas. Satelliidipiltidelt on olnud näha, kuidas plahvatused on mäge liigutanud. Teatavate seismiliste vaatluste tulemusena on järeldatud ka seda, et mõned tunnelid rajatises on ilmselt kokku kukkunud.