Sakslaste allveelaevade uputamisel kasutasid britid erakordset leidlikkust

 (25)
Saksa kaasaegne allveelaev U 33 Tallinna sadamas
Saksa kaasaegne allveelaev U 33 Tallinna sadamasMobiilifoto: Andres Putting

Suurbritannia ja teistegi liitlaste merevägi kasutas saksa allveelaevade vastu võitlemisel suurt leidlikkust. Appi võeti kõik vahendid. Alates allveelaevavõrkudest ja uusimatest miinidest kuni peibutuslaevadeni.

PEIBUTUSTRAALER Inglased uputasid sakslaste allveelaeva soomustatud traaleri abil, mis pukseeris oma kiiluvees C-tüüpi allveelaeva. Kui sakslaste alus veepinnale kerkis ja end kaubalaeva ründamiseks valmis seadis, vabastati puksiirtross ja briti allveelaev torpedeeris pahaaimamatut vaenlast. Taktika võeti kasutusele 23. juunil 1915, kui traaler Taranaki ja allveelaev C-24 ründasid saksa allveelaeva Eyemouth´i lähedal. C-24 oli traaleri taga slepis ja sai sidekaabli kaudu teate, et vaenlane on läheduses. Pärast puksiirtrossi vabastamisel tekkinud parajat segadust õnnestus brittide C-24-l siiski vaenlase allveelaeva torpedeerida. Sakslasi, kes arvasid end ründavat abitut kalalaeva, tõmmati sel viisil osavalt alt. Sama taktikat kasutati uuesti juulikuus, kui Princess Louise koos C-27ga uputas sakslaste U-23, kirjutab Imeline Ajalugu.

Q-LAEV Britid kasutasid võitluses saksa allveelaevade vastu ka nn Q-laevu, mis olid tegelikult ümberehitatud kaubalaevad. Sageli lastiti need laevad äärest ääreni täis korki, puitu või tühje vaate, mis aitas neil pärast torpeedotabamust veepinnal püsida. Laevad etendasid saksa allveelaevade patrullpiirkondades abitu ohvri rolli. Britid ootasid, et sakslased tõuseksid pinnale ning alustaksid tulistamist tekikahurist. Hetkel, mil allveelaev oli kõige haavatavam, paljastas Q-laev oma tõelise olemuse – ja oma suurtükid.
Saksa allveelaevast U-27 sai ühe Q-laeva ohver, kui ta püüdis uputada kaubalaeva Nicosian. Allveelaev sai raskelt vigastada ning selle meeskond otsis pääsu oma loodetud ohvri pardalt. Keisririigi alamatel polnud siiski piisavalt õnne, sest Q-laeva Barralong (kasutatakse ka nime Baralong) meeskond tappis kõik sakslased. Ettekäändeks toodi, et muidu võiks info Q-laevade olemasolust Saksamaale lekkida.

Seotud lood:

Artikkel I maailmasõja allveelaevnikest ilmus ajakirja Imeline Ajalugu 2011. aasta oktoobri numbris. Lugu oli 6 leheküljel.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.