Rootsi moderniseerib oma hävitajate pargi alles aastaks 2030

 (12)
Rootsi moderniseerib oma hävitajate pargi alles aastaks 2030
Reuters/Scanpix

Rootsi lubab käivitada oma mitmeotstarbeliste hävituslennukite Saab JAS 39 Gripen moderniseerimise programmi kaheksa aasta pärast. Kuningriigi kaitseministeeriumi rapordi kohaselt kestab uuenduskuur aastani 2030 ja see puudutab 60-80 hävitajat.

Programmi käigus saavad sõjalennukid eeldatavasti uued, võimsamad mootorid. Samuti kaalutakse kere suurendamise võimalust, et hävitaja saaks võtta peale rohkem relvastust ja kütust, vahendab Agence France-Presse.

Projekti maksumust pole ministeerium avalikustanud, kuid Rootsi meedia hinnangul on see 30 miljardit krooni (üle 3,4 miljardi euro). JAS 39 Gripenite uuendamiste kulud loodetakse jagada vähemalt ühe "strateegilise partneriga". Mis riigist jutt käib, seda paraku ei täpsustata.

Rootsi õhujõud pöördusid jaanuaris valitsuse poole palvega eraldada viis miljardit dollarit nende hävitajate moderniseerimiseks E (ühekohaline) ja F (kahekohaline) versioonini. Aastatel 2007-2008 uuendati umbes 30 Gripenit versioonilt A ja B versioonini C ja D.

Kerge mitmeotstarbeline hävitaja Saab JAS 39 Gripen on välja töötatud Saabi poolt eri tüüpi ülesannete täitmiseks, muu hulgas õhuluure läbi viimiseks, õhulahingute pidamiseks ning ka maapealsete sihtmärkide rünadmiseks.

Need hävituslennukid on Rootsis relvastuses aastast 1996 - kokku ligi 200 seda tüüpi hävitajat. Ta arendab kiirust kuni 2500 km/h ja võib läbida kuni 3200 kilomeetrit. Relvastusse kuulub 27-mm kaliibriga kiirlaskekahur ja kaheksa rakettide ning eri pommide kinnituskohta.

Praegu on nad kasutusel Tšehhis, Tais, Ungaris ja Lõuna-Aafrika Vabariigis. Veel mitmed riigid kavatsevad JAS 39 Gripeni oma relvastusse võtta. Muu hulgas teatas Šveits detsembris 2011, et soovib tellida 22 seda tüüpi hävitajat.

Samas lekkis käesoleva aasta veebruaris internetti õhujõudude aruanne Gripeni, Rafale ja Eurofighter Typhooni võrdleva katsetuse kohta, mille tulemusena sai rootslase sõjalennuk hindeks "mitterahuldav", kuna ei tulnud ühegi püstitatud ülesandega toime.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.